Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një këngë bullgare u luajt në hapjen e Festivalit të parë Ndërkombëtar Kulturor të Trëndafilit në Kinë

Foto: Sanya Media and Film Group

Në mesin e parajsës tropikale të ishullit Hainan, në Kinë, Janitca Stamenova dhe Vasilena Vasileva nga Akademia e Muzikës, Valleve dhe Arteve Pamore të Plovdivit "Prof. Asen Diamandiev" hapën Festivalin e Parë Ndërkombëtar Kulturor të Trëndafilit në qytetin Sanya, me këngën popullore bullgare "O, mullixhi". Në skenën pas bullgareve, kinezët nga Shoqata e Këngës dhe Valleve Provinciale Hainan kërcenin vallen tonë. Ndër pikat kryesore të festës së trëndafilit, e cila u zhvillua nga 9 deri më 13 prill, së bashku me shfaqjet e këngëve dhe koreve popullore bullgare, ishte edhe ekspozita kulturore bullgare.

Vajzat morën pjesë në një set të veçantë fotografik në parkun më të madh rozë në Azi - Luginën Kineze të Trëndafilave, një vend i preferuar për fotot e dasmave.

Për prezantimin e suksesshëm të kulturës bullgare në Sanya ndihmoi edhe Zhang Changqing, kryetar i departamentit "Kina" të Shoqatës Bullgaro-Kineze për Zhvillimin e Biznesit, e cila organizoi dhe financoi qëndrimin njëmujor të Janicës dhe Vasilenës në Kinë.

Fotot dhe videot janë nga Sanya Media and Film Group.

Përgatiti në shqip: Kostandina BelloMë shumë nga rubrika

Stefan Komandarev

Kandidati për “Oscar” “Mësimet e Bllagës” mori 7 “Trëndafila të Artë” në Varna

“Mësimet e Bllagës”të Stefan Komandarev dhe “Diada” e Jana Titova ndanë çmimin e madh për një film artistik në edicionin e 41-të të Festivalit të Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” . Juria në Varna theksoi se të dy filmat janë “fenomenal,..

botuar më 23-09-29 10.14.PD

Rajna Kabaivanska: Opera është bota ime

Çdo vjeshtë, sopranoja e famshme bullgare Rajna Kabaivanska, e cila jeton prej vitesh në Itali, mbledh të talentuar të rinj të operës nga e gjithë bota në masterclass-in e saj në Universitetin e Ri Bullgar – masterclass-i i parë në Bullgari, i..

botuar më 23-09-28 3.30.MD

Një zonë ujore u përfshi në rezervatin arkitekturor-historik “Qyteti i vjetër Nesebër”

UNESCO konfirmoi kufijtë e zgjeruar të trashëgimisë kulturore materiale botërore në “Qytetin e vjetër Nesebër”. Sesioni i 45-të i Komitetit të Trashëgimisë Botërore, i cili po mbahet në kryeqytetin saudit Riad, i shtoi zonës së mbrojtur edhe zonën..

botuar më 23-09-21 12.19.MD