Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në vitin 2023, Vezenkov është sërish sportisti numër 1 i Bullgarisë

Basketbollisti Aleksandër Vezenkov fitoi çmimin Sportist numër 1 i Bullgarisë për vitin 2023. Ky është çmimi i dytë radhazi për basketbollistin më të mirë bullgar, i cili tashmë drejton ekipin e “Sacramento Kings” në “Asociacionin Kombëtar të Basketbollit” të SHBA-së. Ai mblodhi 1009 pikë dhe kryesoi edicionin e 66-të të sondazhit tradicional të kryer nga Shoqata Bullgare e Gazetarëve Sportivë. Vezenkov u bë numri 1 edhe në votën e tifozëve.

Për çmimin u nominuan 69 sportistë. Tenisti numër 1 i Bullgarisë Grigor Dimitrov përfundoi në vendin e dytë me 711 pikë. Treshja u plotësua nga notari Petër Micin me 684 pikë. Me 587 pikë, Albert Popov, i vetmi bullgar në elitën e skive alpine, u rendit i katërti. Peshëngritësi Karllos Nasar përfundoi i pesti në sondazh me 572 pikë. Nurgyll Salimova (shah) u rendit e gjashta në renditjen për "Sportisti i Vitit" me 459 pikë. Gjimnastja Borjana Kalejn fitoi vendin e shtatë me 301 pikë.

Vendin e parë në mesin e ekipeve e fitoi ekipi kombëtar bullgar i shahut për femra me 940 pikë. Në kategorinë për sportistë me aftësi të kufizuara të Bullgarisë për vitin 2023 fitoi atleti Hristijan Stojanov me 430 pikë. Fituesi në edicionin e 40-të të sondazhit për "Trajnerin e Vitit" në Bullgari, organizuar nga gazeta “Trud” u bë Nikollaj Vakareev, trajner personal i notarit Petër Micin, me 115 pikë.

Më shumë nga rubrika

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov pati një fillim të shkëlqyer në turneun Masters në Romë

Bullgari më i suksesshëm në tenis, Grigor Dimitrov, e nisi pjesëmarrjen në turneun “Masters” në Romë me fitore ndaj japonezit Yoshihito Nishioka me 7:5, 6:4 për 1 orë e 39 minuta lojë. Kundërshtar i Dimitrov në raundin e tretë do të jetë..

botuar më 24-05-10 4.47.MD

Një ekspozitë fotografike paraqet momentet më të ndritshme të sportit bullgar

Një ekspozitë prej 60 fotografish me momentet më të paharrueshme të sportit bullgar dhe atij ndërkombëtar të viteve të fundit mund të shihet nga 10 deri më 21 maj në një galeri të hapur në "Urën e të Dashuruarve" pranë Pallatit Kombëtar të Kulturës në..

botuar më 24-05-10 6.15.PD
Borjana Kalejn, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Facebook

Tre medalje ari dhe një argjendi për Kalejn dhe Nikollovën në finalet e Kupës Evropiane në Baku

Katër medalje fituan gjimnastet individuale bullgarë në finalet e kombinimeve me veglat e veçanta të Kupës së parë evropiane të gjimnastikës ritmike, që po mbahet në Baku. Borjana Kalejn fitoi një medalje të artë me top dhe fjongo, si dhe një..