Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov triumfoi me titullin në Brisbane

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u gëzua me titullin e turneut të tenisit në Brisbane (Australi) nga seria ATP 250 me një fond shpërblyes prej 661 585 dollarësh. Bullgari i renditur i dytë mundi numrin 1 Holger Rune nga Danimarka me 7:6 (5) dhe 6:4 për 1:47 orë lojë. Kështu Grigor Dimitrov fitoi titullin me pesë fitore dhe vetëm një set të humbur.

Ky është titulli i dytë për Dimitrov nga tre finale në Brisbane. Në të parën, bullgari humbi nga Andy Murray në vitin 2013. Në rastin e dytë, që është nga sezoni 2017, Grigor doli kampion pasi fitoi në finale ndaj Kei Nishikorit, transmeton BTA.

Dimitrov luajti në finalen e 18-të të ATP-së në karrierën e tij dhe fitoi titullin e nëntë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaret janë të dhjetat në Olimpiadën e Shahut

Shahistet bullgare përfunduan në vendin e 10-të në renditjen përfundimtare të Olimpiadës së Shahut, e cila u mbajt në Budapest të Hungarisë. Në ditën e fundit të garës, Bullgaria mundi Italinë 3.5 me 0.5. Antoaneta Stefanova, Nurgul Salimova dhe..

botuar më 24-09-24 9.02.PD

Bullgaria i bashkohet Javës Evropiane të Sportit #BeActive

Për të dhjetën vit, Bullgaria merr pjesë në Javën Evropiane të Sportit #BeActive. Në periudhën 23-30 shtator, Ministria e Rinisë dhe Sportit organizon aktivitete të shumta për inkurajimin e marrjes aktive me sport, përmirësimin e aktivitetit fizik..

botuar më 24-09-23 4.20.PD

Përfundon gara ekstreme treditore “Pirin Ultra”

Një nga maratonat më sfiduese në Bullgari, ultramaratona Pirin Ultra, zhvillohet në malin Pirin. Gara mbahet mes bukurisë madhështore, shtigjeve shkëmbore dhe majave të Pirinit nga 21 deri më 23 shtator. Sipas aftësive të tyre, pjesëmarrësit..