Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Пламен, който преби до смърт дъщеря си Пламена, получи доживотна присъда

| ажурирано 14.9.15. 15.23
Пламен Петров
Фотографија: Ася Пенчева

Окръжният съд в Русе постанови доживотна присъда за 39-годишния Пламен Петров, който миналата година на Великден преби до смърт 7-годишната си дъщеричка Пламена. Още от кореспондента ни Ася Пенчева:

Трагедията, която завърши фатално за 7-годишната Пламена, се разигра на връх Великден 2014 година в дома им в бл. "Мура". Бащата се вбесил, че момиченцето не може да прочете гладко урока си от читанката, а го срича. Започнал да удря детето с юмруци, ритници и дръжката на метла пред очите на по-малката му сестричка Десислава. В следствие на ударите детето почина в русенската болница. Окръжният прокурор Георги Георгиев поиска от съда доживотен затвор за Пламен Петров, а защитникът му Славчо Славчев пледира за убийство по непредпазливост.  Петчелният състав на Окръжния съд даде най-тежкото наказание и призна Пламен Петров за виновен в умишлено убийство. Славчо Стоев заяви:

Не съм очаквал такава присъда. Мислех, че поне макар и да бъде с умисъла, щеше бъде 15-16 години, както беше предходната присъда. Тя беше неочаквана. Направо сме в шок. Ще обжалваме присъдата, ще видим какво ще реши Апелативният съд. И това е засега.

В делото беше доказано, че фаталният акт на насилие не е бил единствен спрямо детето, което защитникът коментира така:

Да. Поне така се доказа в делото, че не е единствено, но насилието е било в удряне на шамари, по лицето, по гърба и по други части на тялото. Не се доказа, че са били тежки удари.

Славчев поиска да се направи повторна комплексна съдебно-психиатрична експертиза за състоянието на обвиняемия. Експертите доказаха, че Пламен Петров е вменяем и е съзнавал постъпките си. Според тях, бащата не е целял  да причини смъртта на детето си, а наказанията си били модел на възпитание.

Бившата вече съпруга на Пламен Емилия Георгиева също беше призната за виновна за това, че при непосредствена опасност за живота на детето не е оказала помощ. Тя ще полага общественополезен труд в продължение на 6 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!