Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

„Файненшъл таймс“: България вероятно ще установи, че нейните приоритети не съвпадат точно с тези на останалите страни от ЕС

България поема ротационното 6-месечно председателство на ЕС, но вероятно ще установи, че нейните приоритети не съвпадат точно с приоритетите на останалите страни-членки, пише днес „Файненшъл таймс“.  Вестникът посвещава две статии на българското президентство, от които не лъха особен оптимизъм за по-голямото интегриране на страната в европейските структури. 
Не може да се каже, че британските медии отделят особено внимание на Българското председателство. Те си имат достатъчно грижи с Брекзит, а анкета по- рано този месец показа, че голям процент от британците дори не знаят за съществуването на ротационното председателство.  
Интернетното издание на „Файненшъл таймс“ обаче помества днес две статии. Българското правителство иска председателството да бъде запомнено най-вече с лансиране и напредък по каузата за присъединяване на страни от Западните Балкани към ЕС, пише вестникът. Правителството също иска да реализира амбицията си за присъединяване към еврозоната и Шенгенската зона, въпреки че съзнава че тези цели са отделно от работата като председател на евросъюза, отбелязва „Файненшъл таймс“ . За разлика от България, политическите лидери на Франция и Германия, подкрепени от Брюксел, ще се фокусират през следващите 6 месеца върху изграждане на рамка за по-близка интеграция между 19-те страни-членки на еврозоната.  Очаква се това да включва идеи за финализиране  на банковия съюз на организацията  и превръщането на изпадналия в криза Европейски механизъм за стабилност в Европейски валутен фонд.  Докато България има определен интерес всичко това да стане, нейният глас няма да има особено значение, защото тя е извън валутния и банковия съюз. 
Опасенията на България са, че Европа на много скорости ще остави България в периферията., коментира за вестника Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии. Премиерът Бойко Борисов е горд от близките си отношения с германския канцлер Ангела Меркел, но идеята за по-голяма интеграция ще си остане само идея, ако съседни страни като Македония и Сърбия никога не станат членки на ЕС, а в същото време западните сили, Русия, Китай и Турция засилят политическото, дипломатическото и икономическото си съперничество на Балканите, пише „Файненшъл таймс“. 
В друга статия във „Файненшъл таймс“ журналистът Тони Барбър изразява тревога, че България ще загърби така необходимите реформи в страната, за да се фокусира върху председателството.
Кореспонденцията на Веселин Паунов може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!