Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2025 Сва права задржана

“Умни” изобретения ще ни пазят от мръсния въздух

БНР Новини

Докато замърсяваме планетата и си затваряме очите пред отговорността да я опазим, сякаш забравяме, че унищожаваме и себе си. Днес все повече хора умират от болести, причинени от токсичния въздух, който вдишват непрестанно в големите градове, а други биват поразени от алергии, проблеми с белите дробове, сърцето. Но като че ли има и нещо хубаво в цялата апокалиптична картина – започват да изникват нестандартни идеи за спасение, хрумващи на чувствителни към чистотата на околната среда изобретатели.

Петър Живков изпитва на гърба си какво е да живееш в един от най-замърсените градове в света. Само след две седмици, прекарани в Хо Ши Мин във Виетнам, където въздухът буквално се вижда, респираторните страдания от детството му се завръщат с още по-голяма сила. Но осъзнаването на проблема и какво той причинява на човешкия организъм подтиква младия инженер да потърси решение, с помощта на което хората да дишат свободно в обкръжаващата ги неблагоприятна среда. Така се ражда т. нар. умна маска – изобретение, полезно на хората с дихателни проблеми, на колоездачите, вдишващи газовете от колите, на спортуващите на открито, на всички жители на удавени в мръсотия градове.




СнимкаМаската е с уникална визия и има вентилатор, който прави връзка с мобилните устройства чрез блутуд – разказва инж. Петър Живков. – По този начин носещият я получава допълнителна информация – колко е замърсено навън, до каква степен са изчерпани филтрите на маската, кога има нужда да се носи тя.

Маската притежава филтри, които пречистват фините прахови частици, предпазват от полен, бактерии и други замърсители във въздуха и с помощта на вентилатора й с нея се диша лесно. Едно от основните й достойнства е и това, че тя не затруднява комуникацията, тъй като с прозрачния елемент пред устата се избягва зрителната бариера.

От месец е готово още едно изобретение на инж. Петър Живков и неговия екип, което допълва “умната маска” – мобилното приложение се нарича Airlief и вече може да се свали безплатно от интернет.

Заедно с лекари разработихме няколко съвета, чрез които хората по достъпен начин и в реално време да се ориентират как да постъпват, когато са навън – казва инж. Петър Живков. – Мобилната апликация показва чистотата на въздуха около нас в реално време и дава идеи какво да бъде поведението ни. Хрумна ми да направя приложението, след като през миналата зима имаше широко обсъждане за мръсния въздух, но липсваше информация как да се държи обикновеният гражданин в подобна ситуация.

Какво бъдеще обаче ни очаква – повече хора с маски или по-високо екосъзнание и по-чист въздух?

Определено трябва да се работи за по-чист въздух, но проблемът е толкова сериозен, че той не може да се реши за месец, нито за година – категоричен е инженерът. – През това време вредните емисии в атмосферата постоянно ни уврежат и дори да не го виждаме, доказано е, че те вредят и на респираторната, и на сърдечно-съдовата ни система. Така че маските по-скоро са един краткосрочен вариант да се опазим, когато въздухът е много мръсен. Например в момента въздухът в София е с оптимални стойности, но в отоплителния сезон показателите на качеството му многократно преминават нормите. И тогава имаме нужда да носим маска.

Инж. Петър Живков се надява умното му изобретение още през тази зима да бъде на пазара с достъпна цена. В момента той търси производител у нас или в чужбина, а интерес към продукта вече проявяват интернет потребители от петдесет държави.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!