Антарктически диалози Чили – България: изкуство и култура

БНР Новини
Авторите на отличените творби от конкурса „Еко Антарктида“ с проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и Донка Павлова, Директор на Националното училище по изящни изкуства „Илия Петров“.
Снимка: bai-bg.weebly.com

София, Рим, Буенос Айрес, Ушуая, най-южният град в света, и оттам – с испанския военно-изследователски кораб „Есперидес” до българската база „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. Това е маршрутът, който изминават полярниците от 24-тата българска експедиция, за да стигнат до Ледения континент. Там сега е антарктическото лято, но най- благоприятните температурите са като през нашата зима. И май това е единственото нещо за сравнение. Останалото е неповторимо: гледки, атмосфера, работна обстановка, отношение към околната среда. В самия ден на Рождество, 25 декември 2015 г., нашите полярници завършиха националния проект „Антарктика – времева капсула до утрешните хора”. Тя съхранява стотици послания от цял свят, събирани в продължение на 2015 година чрез специален сайт. През 2060 година, когато ще се навършат точно 99 години от ратифицирането на Международния Антарктически договор, капсулата ще бъде отворена. Дотогава тя ще остане на съхранение в земята, близо до първия православен храм на Ледения континент, изграден също по идея на нашите полярници. Мястото ще бъде разпознаваемо отдалеч, заради триметров кръст, видим още от морето.

Как Леденият континент да стане „достъпен” за повече хора? Как те да се „доближат” до неговата проблематика, която е неотделима част от опазването на природата на Земята? – Специална културна програма включва провеждането на редица инициативи. Една от тях се нарича „Еко Антарктида” – конкурс, проведен сред учениците от Националното училище по изобразителни изкуства „Илия Петров”.
В края на 2015 година най-добрите творби бяха представени в Софийския университет „Свети Климент Охридски”. Накъде пътуват после? – Към чилийския град Пунта Аренас, определен за домакин на международна конференция „Арктически диалози Чили – България: изкуство и култура”. Там творбите от България ще са въздействаща тематична илюстрация. И това е само част от пътешествието. С нетърпение ги очакват и на други места. Разказва проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт и ръководител на 24-тата наша полярна експедиция.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!