Огледало на времето: Женската красота през вековете

БНР Новини
Пръстен. Античен некропол на Месамбрия (Несебър). Злато, аметист. ІІІ – ІI в. пр. Хр.
Снимка: Красимир Георгиев

Имало ли е модни тенденции през ранно-желязната епоха? Колко стари са татуировките? Какви технологии са използвали майсторите на накити преди векове? В Националния археологически институт с музей при БАН до 25 септември е представена изложбата „Огледало на времето: Женската красота през вековете”. Експонирана е в залата за Временни изложби на музея. Акцентът е предимно върху женската мода в земите на днешна България в периода от ранно-желязната епоха (Х-VІ в. пр. Хр.) до Късното средновековие. Тя проследява промените в прически, облекло и украшения на благородната жена през вековете, разгледани на фона на важни явления в историята на Югоизточна Европа като Гръцката колонизация, попадането на българските земи в рамките на Римската империя, създаването на Българската държава, попадането й под византийска и по-късно османска власт.
Много може да се говори за експонатите, но най-добре е да се видят на място. Да вземем за илюстрация пръстена на снимката. Той е от античен некропол на Месамбрия (Несебър). Злато, аметист. ІІІ – ІI в. пр. Хр.
През ІV – ІІІ в. пр. Хр. в Тракия навлизат модни накити, характерни за космополитния елинистически свят. Стават популярни полихромните ефекти в украсата чрез емайл и инкрустация на цветни камъни и стъкло. Новият стил доминира и през ІІІ – І в. пр. Хр. Изявява се главно в крайбрежните елински градове, които следват ритъма на развитие на гръцката ювелирна мода. Тя е в разцвет в Месамбрия, където сред всички бижута, които са на мода, са и пръстените със скъпоценни камъни.
А има още толкова изящни и красиви накити, пособия, с които дамите винаги са намирали начин да откроят своя стил и вкус.  
За най-интересните акценти в изложбата разказва директорът на музея, доц. д-р Людмил Вагалински.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!