Киселчово, Тайланд, Лаос и Камбоджа

БНР Новини
Туристи посещават храма Ангкор Ват в Сием Реап, Камбоджа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Киселчово е село в Родопите. „Планинско село“ – уточнява всезнаещият Гугъл. Ще ви каже и пощенския му код: 4765. Толкова! Не пише, че броят на жителите е малко повече от пръстите на двете ръце. Не е наясно, че в родопското село няма магазин, няма дори кръчма. Няма добри пътища, телевизия, мобилен обхват. Дори Интернет няма!
Затова пък това лято Киселчово има първия Бардово бърдо фест! С помощта на фестивала повече хора ще научат за удивителното родопско село, което е същинска скрита перла! Там има истинско бабино сирене, боб, картофи, мед и всичко, което ражда земята. Има и съхранени добродетели, като доверието и уважението между хората. Там ценят спомените и старите къщи. Мона Чобан е сред „приходаните“ на селото. На местен диалект означава „преселници“. Някой ден ще ви разкажем повече за Мона. Освен че реставрира къщи, тя е двигател на фестивала и прави всичко възможно Киселчово да остане живо, да има бъдеще.
А какво е „ступа“ ? Как изглеждат ступите в Тайланд? Що за чудо е историческият парк Сукхотай, чието име означава „Зората на щастието“? Историята му отвежда към 1238 година, той е включен в Списъка за Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Къде се намират Белият храм и Черната къща? През погледа на изследователя-пътешественик ще видим и храмовия град на Камбоджа Ангкор Ват, и още много други екзотични места и обекти.
Важно е човек да се наслаждава на пътуването. Колкото и да бързаме, трябва да помним, че във времето допустимата разрешена скорост е нещо относително. Знаете ли с колко км/час е можел да се движи един автомобил у нас? За какво пътните контролните органи ползвали пособието „ежова дъска“?






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!