Етиопия – люлката на човечеството, легендарната Обетована земя на Кивота и на още световни съкровища

БНР Новини
Георги Христов в Лалибела, известена още като Етиопския Йерусалим
Снимка: личен архив




В превод Етиопия означава „страната на хората с обгорени лица“. С Етиопия свързваме и Савската царица, библейската история за Обетованата земя на Кивота с Десетте Божи заповеди. Това е втората държава след Армения, приела християнството като официална религия. Тази древна земя има богата история, култура и възхитителна природа: в нея се намират близо 70% от планините на Африка. Етиопия е родината на кафето, открито в района Кафа, на който е наречена добре познатата по цялото земно кълбо напитка. Има и други интересни неща, които придават неповторим облик: най-дългата река в света Нил извира от езерото Тана, което е и най- голямото езеро в Етиопия. На територията на страната биолозите са установили над 50 ендемични вида, т.е. птици, животни и растения, които се срещат само в Етиопия. 

След откритията в областта на генетиката, че тъкмо от тази част на Африка тръгва началото на човечеството, любопитството към страната нараства още по-силно! 
Въпросите, които задават бъдещите туристи, са от най-различен характер: Вярно ли е, че в Етиопия сега не е 2017 година?! А коя година е по-точно? Изобщо, как там се изчислява календарът? А как се наричат местните пари? Как изглежда етиопският кръст?
Пътешественикът Георги Христов има късмета не само да посети Етиопия, но да стигне до едни от най-съкровените места : средновековните скални църкви в Лалибела! (Вижте снимката - горе в средата, на която Георги е до скалната православната църква Свети Георги, издялана в скалата отгоре надолу). Освен скалните църкви в Лалибела, в Списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО са включени и други обекти от Етиопия, като Националният парк Самиен, Крепостта Фасил-Геби от XVI—XVII век, Древният град Аксум от I—XIII век, Долното течение на река Аваш, Долното течение на река Омо, Укрепеният исторически старинен град в Харар Джугол от XIII—XVI век, Археологическите паметници Тия и Древният Културен ландшафт Консо.
В спорта етиопците са познати като отлични бегачи. А с какво се занимават обикновените хора, как живеят? Каква е местната кухня? Може да научите още за страната и хората от пътешественика Георги Христов, който гостува в предаването „А сега накъде?“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!