Германия и Великобритания подкрепят искането на България страната ни да бъде изключена от новата схема за разселване на бежанци от Италия и Гърция. Това са заявили канцлерът Ангела Меркел и премиерът Дейвид Камерън, съобщи в Брюксел министър-председателят Бойко Борисов. По думите му специалният статут на България ще бъде записан в заключенията от среща на върха.
От думите на Бойко Борисов се разбра, че той е поставил условие, преди да подкрепи решението за доброволно разселване на 40-те хиляди сирийци и еритрейци от италианските и гръцките бежански центрове в други части на Съюза:
Причината да се удължи толкова Съветът сме ние, защото в проекторешенията, които бяха направени, бяха само Гърция и Италия. Искахме почивка пет минути. Говорих с канцлера Ангела Меркел, с Дейвид Камерън, после те ме подкрепиха и затова беше записано и това в резолюцията. Не е нужно да се приемат квоти, да има думичката "задължително". Това противоречи на самата идея за демократична, хуманитарна, добра Европа.
На въпрос на БНР дали въпреки доброволния принцип България е съгласна да приема кандидати за убежище от Италия и Гърция след юли месец, премиерът отговори:
Ние и в момента имаме достатъчно бежанци. Сега, когато в Средиземно море вече имат цяла флотилия, целият натиск от бежанци се пренасочва през сухопътната ни граница с Турция, аз настоявах да бъде включена и България със специален статут, защото всеки момент това може да се промени, като бройка.
За пореден път Борисов обеща дата за присъединяването на България към Шенгенското пространство, което нямало да се отрази на имигрантския поток:
Ние ще влезем, предполагам октомври месец някъде ще се разгледа и това, по въздух и вода, което няма да се отрази на проблема със съхопътните граници.
Само миналата седмица българските власти са спрели 3 хиляди мигранти, тръгнали да излизат от България в посока вътрешността на Евросъюза, допълни министър-председателят.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,