Гърция погаси 3,4 млрд. евро дълг към Европейската централна банка, съобщи АФП, като се позова на източник, близък до гръцкото правителство.
Гръцкият трезор получи тази сутрин първи 23 млрд. евро от Европейския механизъм за стабилност – институцията, която с държавните гаранции на 19 правителства от еврозоната събира капитала, нужен за спасяването на закъсали страни-членки.
Облекчен съм, че след напрегнати преговори с Гърция и одобрение от страните-членки, Европейският механизъм за стабилност успя да изплати сумата навреме, заяви ръководителят на Механизма германецът Клаус Реглинг.
Институцията, базирана в Люксембург, одобри първия транш от 26 милиарда евро и преведе незабавно по сметките на гръцкото правителство 13 милиарда от спасителната помощ.
Така Гърция ще покрие задълженията си към ЕЦБ, което беше най-големият проблем за стабилността на цялата еврозона. Ако страната изпаднеше в просрочие към банката във Франкфурт и не беше платила на днешната падежна дата, щяха да се задействат автоматично законово регламентирани механизми на несъстоятелност. С парите ще се връща и просроченият заем към МВФ.
Други 10 милиарда от сумата ще отидат за стабилизиране на гръцки банки, пише още в съобщението на Европейския механизъм за стабилност.
Последните 3 милиарда ще бъдат преведени към ноември, след като гръцките управляващи изпълнят посочените реформи като условия в подписания меморандум.
В съобщението не се споменава конкретно за връщането на мостовия заем от 7,16 милиарда, чийто падеж е през октомври. Сумата бе отпусната спешно на Гърция с гаранция от бюджета на ЕС, включително с подкрепата на държавите извън еврото.Предстои ни още много работа през идните години, отбеляза председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум, според когото решенията от последните седмици и особено вчерашният ден е голяма стъпка в правилната посока към стабилизиране на гръцката икономика и доверието в общата валута.
Процедурата успя навреме, след като меморандумът с условията и реформите по гръцката финансова програма бе одобрен последно от парламентите на Германия и Холандия.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,