Българската православна църква отбелязва празника Въздвижение на Светия кръст Господен, популярен като Кръстовден. По традиция хиляди богомолци от цялата страна се събраха в местността "Кръстова гора" в Родопите, където днес се отслужва водосвет на кръста, символ на мястото.
Според преданието Константин Велики потеглил с войските си към Рим, за да спаси града от властта на тиранина Максентий. Силите на императора били по-малобройни и затова той поискал подкрепа от Бога. Привечер Константин видял на небето кръст с надпис под него: "С това ще победиш". После Господ се явил в съня на императора и му заповядал да направи знаме, подобно на кръста и да начертае кръстове по шлемовете и щитовете на войниците си. Така Константин наистина победил. След това майка му - царица Елена, предприела пътуване до Светите земи, за да открие Кръста. След намирането му, тя изпратила частица от него в Константинопол, а самият той бил положен в главната църква в Ерусалим.
У нас по повод празника патриарх Неофит отслужи тържествена литургия в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", където се стекоха десетки християни.
Сега за вас той е крепко упование, устрем, чрез който желаем да видим Бога, както си е, през целия живот, ние християните почитаме животворният кръст.
Ние откриваме Господния кръст като ключ, който отваря тежките врати към райските обятия на вечното Божие царство, каза още негово светейшество патриарх Неофит. В края на празничната Света литургия, духовният водач се обърна към вярващите с думите, че Кръста Христов е дар, който той носи до сърцето си и чувства неговата животворна сила. Той каза още, че така добиваме надеждата, която ни подкрепя в трудностите на деня.
Да се носи кръст не е само задължение на християнина, но и негова заслуга и чест, завърши българският патриарх .
По традиция на този ден се спазва строг пост. Според народния обичай, Кръстовден се свързва с края на лятото и началото на есента.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,