В южнокорейския парламент бе внесено предложение за отстраняване на президента Пак Гън-хе от поста ѝ. Този ход подготвя сцената за исторически вот срещу южнокорейския лидер. Пак Гън-хе от няколко месеца е замесена в скандал с нейна приятелка, обвинена в търговия с влияние и изнудване на южнокорейски компании. Самата Пак е заподозряна, че е допуснала приятелката ѝ да се бърка и в държавните дела и че ѝ дала достъп до официални документи. Предполага се също, че Пак Гън-хе е упражнявала натиск върху водещи южнокорейски компании, в това число "Самсунг", за да даряват пари на две фондации, контролирани от довереницата ѝ. Президентът отхвърли обвиненията, но се извини за проявената небрежност.
Очаква се парламентът да гласува утре в подкрепа на процедурата по импийчмънт. Законът предвижда предложението да бъде подложено на гласуване в срок от 72 часа, но утре е последният ден от редовната парламентарна сесия. Конституционният съд има срок от 180 дни да се произнесе дали Пак да бъде окончателно свалена от власт или възстановена на поста ѝ, което означава, че политическата криза в Южна Корея може да се проточи седмици и дори месеци. До произнасянето на съда управлението ще поеме министър-председателят.
Популярността на 64-годишната Пак спадна рекордно до 4 процента. Подложена е на силен натиск да подаде незабавно оставка. Всяка събота в Сеул се събират стотици хиляди хора, за да настояват тя да напусне властта.
Ако Пак напусне поста си сама, тя ще може да запази почтителното отношение към бивш президент. Ако обаче бъде отстранена, привилегията ще ѝ бъде отнета, обясни политически коментатор.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,