Ден след задействането на член 50 от Лисабонския договор за напускане на ЕС, британското правителство публикува така наречената „Бяла книга“, в която излага в подробности как хиляди закони, от тези за правата на работниците до тези за околната среда, ще бъдат анулирани или адаптирани към британските реалности.
Целта на „Бялата книга“ е да покаже, как ще бъде уреден преходът от европейското към британското законодателство и кои европейски институции биха запазили юрисдикцията си, поради липса на подготвени кадри и експертиза в определени области. Министърът за Брекзит, Дейвид Дейвис, който представи „Бялата книга“, обяви края на върховенството на европейските закони в Обединеното кралство: Нашите закони ще бъдат изготвяни в Лондон, Единбург, Кардиф и Белфаст и ще бъдат прилагани не от съдии в Люксембург, а от съдии в Обединеното кралство. Някои бяха загрижени, че парламентът няма да играе достатъчна роля в оформянето на бъдещето на страната след като напуснем ЕС. Тази „Бяла книга“ доказва колко погрешно е тяхното виждане.
Дейвид Дейвис допълни, че това ще позволи на бизнеса да продължи да функционира без да се страхува, че правилата ще се променят за една нощ и ще даде гаранции, че няма да има рязка промяна в правата на гражданите.
Той изтъкна, че правата на британците в чужбина ще бъдат приоритет в преговорите по Брекзит. Дейвид Дейвис заяви, че Великобритания има моралното задължение да сложи край на несигурността за британците, живеещи в ЕС и на гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания, тъй като не е тяхна вина, че Великобритания е гласувала да напусне. Въпреки гаранциите, които той се опита да даде за един плавен и стабилен Брекзит обаче депутати от опозицията, от Шотландия и Северна Ирландия поставиха под въпрос много от позициите в „Бялата книга“.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,