Избирателната активност на днешния първи тур на президентските избори във Франция е на път да достигне 80 процента. За това съобщават четири социологически агенции, цитирани от Франс прес. Към 18.00 часа българско време правото си на глас са упражнили 69,4 на сто от френските избиратели. Вотът приключва последно в столицата Париж и другите големи градове в 21.00 часа българско време.
Франс прес отбелязва, че на предишните президентски избори във Франция активността е била с около процентен пункт по-висока от сегашната, но тя пак е сред най-високите от 40 години.
Участието на избирателите е основен ключ към резултата от вота. Поради увеличеното работно време на секциите първите предварителни резултати, очаквани в 20 ч. местно време, могат да бъдат доста несигурни и напрежението да продължи, докато узнаем имената на двамата, които ще се борят за президентския пост на балотажа на 7 май.
Данните, публикувани от Министерството на външните работи на страната, сочат един процент по-ниска активност в сравнение с президентските избори от 2012 година, но днес избирателните секции ще затворят час по-късно отколкото при предишни случаи в 20.00 часа българско време.
Апел за по-висока активност отправи, след като гласува, Еманюел Макрон:
11 кандидати, 11 различни визии за Франция и Европа – пред този исторически избор са изправени днес французите. Няколко от претендентите вече подадоха своя вот, сред първите гласували беше Пенелопе Фийон, съпругата на десния кандидат.
До последните предизборни дни националистката и евроскептик Марин льо Пен, консерваторът Франсоа Фийон, либералът Еманюел Макрон и крайнолевият Жан-Люк Меланшон бяха с почти равни шансове за втори тур. След един осуетен и един извършен атентат тази седмица сигурността взе връх над предизборните теми и може да наклони везната към по-безкомпромисните в това отношение. От значение за резултата ще бъде и тежестта на вота за кандидатите с по-малък шанс, особено в крайнодясното поле. Друг решаващ фактор е избирателната активност. Сред вече гласувалите французи в Америка тя беше много висока.
50 000 полицаи и 7000 военни са ангажирани за охраната в изборния ден. Силите на реда се опасяват и от напрежение и риск от безредици, ако резултатът от вота е труден за приемане. Президентът Франсоа Оланд, който не се състезава за втори мандат, видя в това шанс за демокрацията:
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,