Цачева в Брюксел: Анонимните сигнали няма да залегнат в новия антикорупционен закон

Снимка: БГНЕС

Възможността за анонимни сигнали няма да залегне в подготвяния нов антикорупционен закон, заяви в Брюксел министърът на правосъдието Цецка Цачева. Тя обсъди въпроса с еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова и със зам.председателя на ЕК Франс Тимерманс, който пряко отговаря за докладите, които отчитат резултати в борбата с корупцията.

Представителите на Комисията са изразили интерес към работата по новото антикорупционно звено, което е част от 17-те препоръки в доклада за България, поставени като условие за отпадането на мониторинга. Според правосъдния министър няма намеса от Брюксел при написването на закона:

Аз съм информирала членове на ЕК за това, че анонимните сигнали и другата тема за т.нар."обратно доказване" няма да бъдат предложени като част от новия законопроект, тъй като по отношение на тях два пъти катастрофирахме при предходно внасяне на аналогични законопроекти.

Цецка Цачева допълни, че през 2018 г. антикорупционният закон ще може да да се прилага ефективно:

Неговият срок за приемане е до края на 2017 година. До  2018 година е достатъчен период този законопроект да заработи и първите резултати от него да бъдат факт.

Министър Цачева е обсъдила с еврокомисарите и европейските законопроекти, които ще се гледат по време на българското ротационно председателство на Съвета догодина.

По време на разговорите между българския правосъден министър Цецка Цачева и комисарите Франс Тимерманс и Вера Йоурова са били обсъдени и приетите поправки в Закона за съдебната власт, съобщиха за БНР източници от ЕК. „И двете страни са подчертали необходимостта професионалните сдружения на съдиите да могат да продължат да кандидатстват за финансиране от ЕС, по-конкретно за подпомагане професионалното обучение“, допълниха от институцията.

Според Цачева, Полша трябва да продължи диалога с ЕК относно върховенството на закона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!