Учените засякоха гравитационни вълни от сблъсък на две звезди за първи път

За първи път учените са засекли изкривяването на пространството, предизвикано от сблъсъка на две мъртви или неутронни звезди, съобщи Би Би Си. Според физиците при тези колизии се създават редки метали като злато и платина във Вселената ни. Сблъсъкът се е случил в съзвездието Хидра преди 130 милиона години, по времето на динозаврите, но гравитационните вълни едва сега достигат Земята, отбеляза професор Стивън Хокинг.

Това е един нов прозорец за наблюдение на Вселената, който ще ни поднесе изненади, каквито не сме предполагали. Все още търкаме невярващо очите си, или по-точно ушите си, след като току-що открихме звука на гравитационните вълни.
Самите звезди са с маса 10-20 процента по-голяма от тази на слънцето ни, но не по-големи от 30 км в диаметър. Подобни неутронни звезди са изключително наситени - една чаена лъжичка от тях тежи милиарди тонове. 
Откритието е направено с помощта на Лазерно-интерферометричната лаборатория за гравитационни вълни (ЛИГО). Технологията ѝ е позволила на 70 телескопа по целия свят да получат първите снимки на експлозия на неутронни звезди - взрив, който е хиляда пъти по-мощен от избухването на супернова, обясни професор Габриела Гонзалес.
Много отдавна чакаме това откритие. Може би сме имали късмет, че това се е случило сравнително близо до Земята и успяхме да го засечем. А може би има още много неутронни звезди, които ще се сблъскат. Не знаем със сигурност, но сега вече ще разберем.
Именно работата по гравитационните вълни  донесе тази година Нобеловата награда за физика на трима учени - Райнер Вайс, Бари Бариш и Кип Торн. 
Смята се, че гравитационните вълни са се получили от сливането на две черни дупки преди повече от милиард години. Учените са успели да измерят изменения, хиляди пъти по-малки от атомното ядро при преминаването на гравитационните вълни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!