Във Великобритания скандалът с „поколението Уиндръш“ – това са децата на имигрантите от Карибския басейн след Втората световна война, които бяха обявени за незаконно пребиваващи в страната и заплашени с депортиране, след като са живели в Обединеното кралство повече от 50 години – добива огромни размери. През последните два дни скандалът измести от новините дори теми като военната намеса в Сирия, Брекзит и сагата "Скрипал".
Скандалът с „поколението Уиндръш“, наречено така по името на кораба, който първи транспортира около 500 имигранти от Карибите след Втората световна война, помогнали на практика за възстановяването на Великобритания в последвалите трудни години, може да има сериозни последици в британския политически живот. Скандалът назря, след като стана ясно, че властите искат да депортират вече установили се граждани, тъй като те нямат документи, удостоверяващи пристигането им на Острова. Документите са унищожени неотдавна от граничните власти. Големият спор е дали това е станало по времето, когато Тереза Мей е била министър на вътрешните работи или на нейния предшественик от Лейбъристката партия. Поискана бе дори оставката на сегашния вътрешен министър Амбър Ръд за понасяне на последствията.
Премиерът Тереза Мей се извини публично на „поколението Уиндръш“, но това не се оказа достатъчно за потушаването на скандала. Новината стигна чак до Брюксел, където Ги Верховстад, позовавайки се на случилото се, изрази тревога за бъдещата британска политика по отношение на европейските имигранти след Брекзит. Днес високопоставени политици поискаха обществено разследване за това кой е взел решението за унищожаване на документите.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,