Джереми Хънт е новият министър на външните работи на Великобритания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министърът на здравеопазването Джеръми Хънт ще бъде новият външен министър след оставката на Борис Джонсън. А овакантеното място на Хънт ще бъде заето от досегашния министър на културата Мат Ханкок. Преди Борис Джонсън още един ключов министър в кабинета на Тереза Мей - министърът за Брекзит Дейвид Дейвис – подаде оставка в знак на несъгласие със стратегията на премиера за Брекзит.

Джеръми Хънт благодари на Джонсън, определяйки го като "една от големите движещи сили" в британската политика. Пред журналисти той заяви:

"Работата ми е да застана зад министър-председателя, така че да достигнем до споразумение с Европейския съюз въз основа на това, за което се споразумяхме миналата седмица в резиденцията Чекърс. През тази седмица имаме важни събития - срещата на НАТО, визитата на Тръмп, срещата за Западните Балкани. Ще участвам пълноценно във всяка от тях. Светът гледа на нас като на страна, която все още не знае как ще изглежда след Брекзит. По този въпрос искам да кажа, че ще бъдем надежден съюзник и ще отстояваме ценностите, които са важни за нашите граждани."

В рамките на едно денонощие две от символичните лица на "твърдия Брекзит" – Дейвис и Джонсън - подадоха оставки, предизвиквайки хаос в редиците на Консервативната партия. Борис Джонсън обяви в неговото писмо с оставката, че подходът на Тереза Мей в преговорите с ЕС ще доведе до "полу-Брекзит". Оставките предизвикаха изненада донякъде, защото в петък на извънредната среща на кабинета в резиденцията "Чекърс" министрите подкрепиха нейния план. Но вероятно зад кулисите са останали скрити много подробности от срещата. Политическите наблюдатели на Острова отбелязаха, че с поредните рокади в кабинета Тереза Мей се опитва да демонстрира, че все още контролира събитията. Тя се опита да "продаде" нейната идея за по-мек Брекзит в парламента и на отделни срещи с депутатите от различните партии, но Мей вече е в странното положение, че трябва два разчита на това повече на партиите в опозиция, отколкото на депутатите от нейната Консервативна партия, където назрява бунт срещу нейното лидерство.

Британският премиер Тереза Мей няма намерение да позволява повече на членовете на правителството си да изразяват лични мнения за Брекзит, които се различават от официалната линия на кабинета, съобщи Би Би Си. В писмения си отговор на оставката на външния министър Борис Джонсън Тереза Мей заявява, че докато по време на референдума за Брекзит колективната отговорност по отношение на политиката към Европейския съюз временно е била замразена, постигнатото в петък споразумение в резиденцията Чекърс е моментът, от който вече това не е така. Затова Мей заявява на Джонсън, че е правилно да се оттегли от правителството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!