САЩ решиха да отменят договора за приятелство с Иран от 1955 година, след като съдът на ООН разпореди частична отмяна на санкциите спрямо Иран. Техеран твърди, че мерките нарушават договора, който регламентира и насърчава икономическите и консулските връзки между двете страни. В отговор САЩ обявиха, че прекратяват въпросния документ.
Върховният съд на ООН нареди на Съединените щати да премахнат санкциите върху Иран, които засягат вноса на хуманитарни стоки и продукти и услуги, свързани с безопасността на гражданското въздухоплаване. Решението на Международния орган е правно обвързващо, но администрацията на "Тръмп" заяви, че САЩ прекратяват договора от 1955 г., който Иран използва като основа за своя иск в съда.
Американският държавен секретар Майк Помпейо заяви, че оттеглянето от Договора за приятелство е дълго отлагано решение и последвалият иск от страна на Иран е “неоснователен". Помпейо заяви, че администрацията ще пристъпи към налагане на санкции, но все пак ще направи изключения за хуманитарни операции и сделки за безопасност на полетите.
"Съединените щати са ангажирани активно по тези въпроси, без да обръщат внимание на каквото и да било производство пред съда", каза той.
Същевременно съветникът по националната сигурност Джон Болтън заяви, че администрацията се оттегля и от още един документ – изменението на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, която Иран или други държави биха могли да използват, за да съдят САЩ в трибунала в Хага.
Президентът Доналд Тръмп предприе мерки за възстановяване на тежките санкции на САЩ срещу Иран през май, след като се оттегли от ядреното споразумение на Техеран със световните сили. Иран оспори санкциите с дело, заведено през юли в Международния съд.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,