Бившият британски министър за Брекзит Дейвид Дейвис прогнозира, че премиерът Тереза Мей вероятно ще загуби гласуването в парламента на сделката за Брекзит, ако тя бъде постигната. Но според него това е добра новина, защото ще даде възможност да бъдат внесени подобрения в споразумението.
В същото време външният министър Джеръми Хънт, който е на посещение в Париж, изрази твърда увереност, че сделка с Брюксел ще бъде постигната, но не се ангажира с конкретен срок.
Редица медии съобщават, че Тереза Мей ще проведе извънредна среща на кабинета през следващите дни за постигане на консенсус по „предпазния механизъм“ за ирландската граница, който на практика остава единствената пречка за постигането на сделка по напускането на ЕС.
От канцеларията на премиера обаче днес обявиха, че среща на най-важните министри не се предвижда до края на седмицата.
Това не означава, че няма активност на тема Брекзит. Подалият оставка Дейвид Дейвис заяви, че една загуба, каквато той очаква за премиера при гласуването в парламента на постигната сделка за Брекзит, не е лоша новина. Това според него ще накара Лондон и Брюксел да сключат по-добра сделка.
Дейвис допълни, че Великобритания разполага със стотици планове в случай, че страната напусне без споразумение. Може да има някои проблеми, но Великобритания е голяма страна и може да се погрижи за себе си, изтъкна Дейвис.
Медиите днес посочват, че Тереза Мей има нов проблем. Тя е подложена на силен натиск от депутатите от нейната Консервативна партия и нейни министри да оповести публично какви са правните съвети, които получава от юристите за Брекзит.
На това наблегна и Дейвид Дейвис. „Трябва да видим пълния правен съвет. Не някакво обобщение, което се плъзга по всички трудни въпроси, а самият правен съвет. Правният съвет трябва да бъде в услуга на страната, а не на правителството“, каза той.
Ако сделка все пак бъде постигната, тя трябва да бъде одобрена както от Камарата на общините, така и от 27-те лидери на страните-членки на ЕС.
Така нареченият „предпазен механизъм“ ще гарантира, че в случай, че сделка не бъде постигната цялото Обединеното кралство ще остане за известен период в митническия съюз, за да не възникне незабавно твърда граница.
Двете страни сега обаче не могат да се договорят за продължителността на този срок и дали Великобритания трябва едностранно да реши кога да прекрати действието на предпазния механизъм или това да стане по взаимно съгласие.
В Париж, външният министър Джеръми Хънт изрази отново оптимизъм, че сделка ще бъде постигната, но ето какво каза, когато стана дума за конкретен срок.
„Мисля, че срок от седем дни вероятно е малко пресилен, но аз съм оптимист, че ще има сделка по Брекзит, като не искам да се ангажирам с конкретни срокове“, каза той.
Джеръми Хънт отбеляза, че втори референдум за Брекзит ще бъде абсолютно недемократичен акт и че парламентът никога няма да гласува за това.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,