Липсата на напредък по преговорите за Брекзит отложи заседание на британското правителство

Борис Джонсън призовава министрите на бунт срещу плановете на Тереза Мей

| обновено на 12.11.18 в 18:32
Борис Джонсън
Снимка: БГНЕС

От канцеларията на британското правителство съобщиха, че екипите на Лондон и Брюксел за Брекзит са преговаряли до 3 часа сутринта без обаче да има знак, че може да бъде постигнат пробив в изпадналите в задънена улица преговори. Планираното за днес извънредно заседание на британския кабинет бе отложено именно поради липсата на напредък.

Всичко това води до песимистична прогноза, че очакваната специална среща на високо равнище на ЕС в края на ноември за финализиране на споразумение няма да се състои. В същото време в редиците на Консервативната партия назрява все по-голяма съпротива срещу плановете на премиера Тереза Мей.

Евентуална сделка трябва да бъде одобрена първо от правителството, после от европейските преговарящи, след това да бъде гласувана в парламента и накрая да бъде одобрена от европейските лидери.

При липсата на напредък и отложеното днес извънредно заседание на кабинета не са големи надеждите да се случи нещо повече на утрешната редовна среща на министрите в Лондон. Точно обратното - мнозина дори очакват разцеплението в кабинета да се задълбочи още повече.

Бившият външен министър Борис Джонсън призова министрите на бунт срещу плановете на Тереза Мей. Неговият брат Джо Джонсън, който навремето подкрепи кампанията за оставане в ЕС, подаде оставка миналата седмица, а днес бившият министър на образованието Джъстин Грийнинг заяви, че знае за още министри от калибъра на Джо Джонсън, които са готови да подадат оставки, без да споменава конкретна цифра.

„Невъзможно е  да посоча цифра, защото буквално не съм в състояние да проведа разговор с всеки министър в кабинета. Но ние знаем, че много депутати от целия политически спектър имат лошо предчувствие за стратегията на правителството. Аз със сигурност не мога да подкрепят изход от Брекзит, който ни оставя с по-малко глас за нашето бъдеще“, каза  Грийнинг.

Според него единственият начин за излизане от това положение е „да признаем, че хората са тези, които трябва да кажат последната си дума, хората могат да ни извадят от застоя“.

Идеята за втори референдум определено става все по-популярна. Лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин заяви по-рано, че „влакът на Брекзит не може да бъде спрян“, но днес неговият подчинен - министърът за Брекзит Киър Стармър, не отрече варианта втори референдум.

„Ако сделката не бъде одобрена, ние ще призовем за общи избори. Ако това не стане, трябва да имаме всички възможности на масата, а това включва народен вот“, каза Стармър.

Лорд Калахън, който е в екипа на британските преговарящи обаче не губи надежда, че сделка рано или късно ще бъде постигната. Дори в края на ноември да няма среща на върха в Брюксел, то за средата на декември такава е планирана. Това обаче скъсява срока с още един месец.

Вестник „Индипендънт“ пише, че причината за отлагането на извънредната среща са отрицателните сигнали както у дома, така и в Брюксел, че предложенията за сделка на Тереза Мей не се радват на одобрение. Това поставя под съмнение вероятността до края на ноември да се проведе среща на високо равнище на ЕС за одобряване на сделката.

Борис Джонсън налива допълнително масло в огъня, както пише в изданието „Дейли телеграф“, че обвинява премиера, че се опитва със сила да наложи сделка, която ще „заключи страната в митническия съюз след Брекзит, което е пълна капитулация пред Брюксел“. И Борис Джонсън открито призовава кабинета да се вдигне на бунт срещу плановете на Тереза Мей.

„Плановете на премиера да ни направи отрепки в Брюксел са рецепта за продължаващи спорове за Брекзит“, изтъква Джонсън.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!