Британският премиер Тереза Мей заяви, че след договорения в Брюксел текст на политическата декларация за бъдещите отношения между Обединеното кралство и Европейския съюз сделката за Брекзит е достатъчно близо и напълно постижима.
След като информира своя кабинет за последните развития от продължилите и през нощта преговори, Мей, видимо доволна от новините от Брюксел, направи кратко изявление пред „Даунинг стрйт“ 10, в което изрази увереност, че сделката ще бъде одобрена на срещата на високо равнище на Евросъюза в неделя:
„Това е правилната сделка за Обединеното кралство. Британският народ иска да бъде намерено решение. Британците искат добра сделка, която ни повежда към по-светло бъдеще. Тази сделка е на една ръка разстояние“.
Политическите наблюдатели на Острова не бързат с прогнозите какво ще последва, като се има предвид, че още не е ясно дали лидерите на ЕС ще одобрят на срещата в неделя проектоспоразумението по сделката за Брекзит, нито дали британските депутати ще я одобрят в парламента.
Политическата декларация от Брюксел се приема най-малкото като пореден опит в положителна посока да бъдат убедени някои от колебаещите се депутати да подкрепят премиера.
По-късно пред парламента Тереза Мей защити политическата декларация за бъдещите отношения, съобщи Би Би Си. Тя обеща да има окончателно споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство от Евросъюза до 72 часа. Едно от последните препятствия е заканата на Испания, че ще наложи вето, ако статутът на Гибралтар не бъде уреден в двустранни преговори с Лондон.
Лидерът на най-голямата опозиционна партия – лейбъристите, Джереми Корбин обвини министър-председателя, че не е предотвратила риска от прокарване на регулаторна граница между Северна Ирландия и останалата част на Обединеното кралство. Той нарече документа „доказателство за провала на правителството“.
„От този документ е ясно, че нищо не е договорено. Това е Брекзит с превръзка на очите, от който всички се страхувахме – скок в тъмното“, каза Корбин.
Мнозина във Великобритания се вълнуват най-вече от онази част в текста на политическата декларация, която засяга Северна Ирландия. Може да се каже, че там има известна отстъпка на премиера в полза на брекзитиърите, като се допуска възможността да бъдат реализирани техни идеи за избягване на твърдата граница в Ирландия.
Това, което дразни най-много бреткзитиърите е, че всъщност след 29 март догодина детайлните преговорите могат да продължат много дълго и успоредно с това зависимостта на Лондон от Брюксел.
Евроскептикът Питър Боун обаче не вижда нищо положително в документа.
„Струва ми се, че ЕС получава всичко, което иска, а ние не получаваме нищо от това, което ние искаме“.
Тереза Мей едва ли се надява да спечели на своя страна „брекзитиърите“, но приетият документ може да накара някои колебаещи се консерватори все пак да я подкрепят при гласуването в парламента. Същото важи и за някои депутати от опозиционната Лейбъристка партия, където също цари разцепление.
Така че надеждата на Тереза Мей за прокарване на сделката в парламента, колкото и да е крехка, все още е жива. А след новината от Брюксел паундът надигна глава на финансовите пазари след тежка седмица на несигурност.
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,