Колебанията на валутните и капиталови пазари се пренесоха и върху пазара на суровини. Фючърсите на американският лек суров петрол се търгуваха разнопосочно в границите между 83.93 и 86.55 долара за барел. Към средата на американската сесия те записаха своят максимум за деня, което е и 3-седмичен връх за черното злато. По-късно обаче той започна да се понижава и малко преди старта на азиатската сесия достигна до 84.45 долара за барел.
Организацията на държавите износителки на петрол ОПЕК оряза допълнително прогнозата си за ръста на търсенето на суровината в световен мащаб за настоящата и следващата година и предупреди, че може отново да я понижи на фона на нарастващите опасения за световната икономика, съобщи MarketWatch. „Несигурността в световната икономика помрачава картината за 2011 г. и по-специално при държавите-членки на ОИСР“, се посочва в съобщение на ОПЕК, визиращо Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Президентът на ОПЕК смята, че в момента търсенето е стабилно, пазарът е балансиран и по-важният въпрос е: кога Либия ще може да възстанови производството си.
Златото се търгуваше през изминалият ден в границите между 1654 и 1684 долара за унция, като в крайна сметка регистрира понижение от 13 долара за деня, затваряйки на нива от 1663/64 долара. Тази сутрин ценният метал се търгува в близост до нивата си на затваряне, към 1666/67 долара за унция.
Петрол – технически анализ
След като графиката проби долната тренд линия на дългосрочният възходящ ценови канал, петролът се понижи рязко с повече от 20 долара, за броени дни. Този силен низходящ импулс може да бъде основание за един по-продължителен спад в средносрочен и дългосрочен план.
Първа подкрепа е дъното от 22 август 2010г – 70,70 долара за барел, където е разположена и 200МА, следвана от минимума от 13.02.2011 г. в 83.80 и 70.70-най-ниска стойност от 23.05.2010г –67,10 долара. По-трайно задържане под това ниво ще бъде сигнал за стабилизиране в цената и евентуално по-дълбока корекция към 58 долара за барел.
Първа съпротива пред растежа на черното злато остава последният връх в 115 долара за барел – най-висока стойност от 2 май. Следват 122 долара- най-висака точка от 16.08.2008г и 147 – историческият рекорден връх достигнат в началото на финансовата криза през пролетта на 2008г.
Съпротива | 115.00 | 122.00 | 147.00 |
Подкрепа | 70.70 | 67.10 | 58.30 |
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..