Все повече ще се говори за дълговите проблеми на Италия

Азиатските борси и еврото се сринаха заради задаващата се политическа криза в страната от Апенините. Само политическа несигурност липсва на „затрупаната до уши” в дългове Италия.

Икономиката на свръхзадлъжнялата средиземноморска страна започна да се задъхва, а бюджетният дефицит не се свива по план, заради изоставащите данъчни приходи. Ако гръцкият дълг бе в размер на 350 млрд.евро, то италианският възлиза на 2 трлн.евро, или шест пъти по-голям от гръцкия.

В края на септември Стандърт анд Пуърс намали кредитния рейтинг на страната и понижи перспективата. Това автоматично повишава лихвите по новоемитирания италиански дълг и оскъпява финансирането на правителствения дефицит и рефинансирането на стари задължения. Италия е втората най-задлъжняла страна в ЕС и еврозоната след Гърция, като за 2011 година държавният дълг ще съответства на 120% от БВП.

Меркел, Саркози и останалите лидери в Европа ще бъдат изправени отново на нокти, тъй като гръцките дългови неволи са като детска игра пред тези на Италия. След като малката икономика на Гърция се поизчерпа като мотив за движение на световните капиталови пазари, то идва ред на гиганта Италия. Все по-често ще слушаме за свръхзадлъжнялостта на страната, бюджетния й дефицит и неспособността да се намалят последните.

Италия подобно на Гърция стана член Еврозоната със съотношение Държавен дълг/ БВП от над 100%, в нарушение на маастрихтските критерии, според които дългът на правителството не трябва да надвишава повече от 60% от годишния БВП. Сега се вижда, че и двете страни, както и южните икономики на Испания и Португалия не са били изобщо готови да приемат единната валута. Според теорията за валутните блокове трудно страни с остри икономически различия, каквито са налице между южните и северните европейски икономики могат да притежават обща единна валута.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27