Природният газ последва по-големия си братовчед петрола и също поевтиня сериозно през днешната търговия, достигайки 4-седмично дъно. Негативно върху цената му повлияха освен обичайните заподозрени и метереологичните прогнози за по-топло време през ноември в САЩ, както и опасенията, че американските запаси от суровината ще продължат да нарастват.
Фючърсите с доставка през декември изгубиха 2,66% до 3,489 долара за MBTU. Малко по-рано спадът в цената на суровината беше достигнал 2,85%.
От началото на месеца цената на природния газ е поевтиняла с близо 11,5% на Нюйоркската стокова борса благодарение на по-слабото търсене в следствие на по-топлото от обичайното време Американските щати, които са най-големите потребители на газ. Запазите от суровината в САЩ също растат и са на път да подобрят рекорда от миналата година, който беше 3,837 трилиона кубически фута.
В петък от инвестиционната банка Morgan Stanley публикуваха очакванията си за средна цена на природния газ догодина от 3,85 долара. Те базират прогнозата си на нарастващото производство и запаси, които са причина за ниската цена на суровината от 2008 година насам, което ще се запази като тенденция и през 2012 година.
Тази информация идва на фона на поредното искане на Булгаргаз за силно поскъпване на цената у нас. Разликата е, че ние доставяме по дългосрочни договори с Русия, които нямат връзка с пазарните цени на газа, а с тези на петрола. Държавите, които разработват шистов или конвенционален газ или имат терминали за втечнен газ, ще могат да се радват на ниските цени, докато тези, които зависим почти изцяло от Русия, ще продължим да плащаме скъпо на Газпром, който миналата седмица обяви ръст на печалбата от 56% за първото полугодие на годината.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..