Шистовият газ има всички перспективи да се превърне във водеща индустрия в САЩ. Според доклад на “IHS Global Insight” до 2015 година в сектора по добив и проучване на шистов газ, както и съпътстващите го индустрии ще създадат 870 хиляди нови работни места и ще допринесат със 118 млрд.$ за икономическият растеж на страната.
Шистовият газ, който е с 34% дял в производството на газ в САЩ в момента, ще донесе впечатляващите 933 млрд.$ за държавния бюджет през следващите 25 години, под формата на данъци и осигуровки.
Шистовият газ се добива чрез хидравлично раздробяване (hydraulic fracturing). Процесът се състои във вкарването на вода, премесена с химикали и пясък под високо налягане надълбоко в земята, като по този начин шистите се раздробяват и се извлича газ.
Вълна от протести се надигна и в България, след като се разбра, че в страната ще се правят дренажи за шистов газ, на който според първоначални проучвания България е много богата и спокойно може да замести вноса на руски природен газ, дори и да изнася.
Според американски еколози, дренажите за шистов газ са виновни за пресъхването на редица подводни кладенци с питейна вода. Имено от това се опасяват и българските им колеги, макар безспорни доказателства да не са налице затова.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..