Докато в България все още умуваме и протестираме, Китай, подобно на много други държави, продължава настоятелно да проучва територията си за залежи от шистов газ. Breitling Oil and Gas Corp., независима американска енергийна компания, обяви, че води разговори с китайска петролна компания за съвместно проучване и инвестиции в търсене на шистов газ в Китай. Пред Bloomberg, директорът на компанията Крис Фоулкнър коментира, че се цели в миноритарен дял от 25%. До две години, базираната в Тексас компания планира листване на фондовата борса в Ню Йорк с цел финансиране на глобалната си експанзия в сферата на шистовия газ.
Счита се, че Китай има по-големи запаси от природен газ в шистовите скали, отколкото САЩ. Това отваря нови възможности за развитие и китайските компании си партнират с чуждестранни фирми, специализирани в проучванията. Наскоро PetroChina се споразумя с Роял Дъч Шел за съвместна компания, за да намали времето, което е необходимо за един сондаж, след като й отне цели 11 месеца, за да завърши първия китайски кладенец за шистов газ.
„Китайските петролни компании не се интересуват от цената, те просто искат технологии за шистов газ”, казва Фоулкнър. По негово мнение може да отнеме десетилетие преди Китай да започне значим по размер добив на шистов газ, тъй като е необходимо да се наберат достатъчно геоложки данни и да се натрупа практически сондажен опит.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..