Четири месеца, след като кредитният рейтинг на САЩ беше понижен

 

Какво се случи за четирите месеца, откакто кредитната агенция Standard & Poor’s реши да понижи кредитния рейтинг на най-голямата икономика в света, тази на САЩ. Отговорът се търси в публикация на Bloomberg, която отчита доходност на държавните облигации за периода от 4.4%, поскъпване на долара срещу кошница от валути с 8.6% и ръст за акциите в борсовия индекс S&P 500 от 1.7% при спад на световния борсов индекс MSCI All Country World Index от 5.7%. Очевидно преценката на агенцията, че САЩ вече не са сред най-сигурните длъжници, е в противоречие с мнението на инвеститорите, които са увеличили апетита си към деноминирани в долари финансови активи, които явно се считат за най-сигурни в сложната и несигурна обстановка на пазарите напоследък.

САЩ напоследък плащат рекордно ниски лихви, за заемите, които вземат от пазарите. През ноември средномесечната доходност по 10-годишните ДЦК на САЩ се понижи под 2% за първи път от 1950 година. Дългосрочните облигации на САЩ са най-добре представящите се в света тази година, с доходност от 30%, според данните на Bloomberg.

Освен, че САЩ изглеждат по-сигурна инвестиционна дестинация, нормално е инвеститорите да се насочват към пазар, на който потребителското доверие, заетостта и индустрията растат, докато Европа продължава да се бори с проблемите си, а икономиката на развития свят като цяло се влошава. Според допитване на Bloomberg, БВП на САЩ се очаква да нарасне с 2.19% догодина, в сравнение с 1.55% в група от 10 водещи икономики.

Чужденците са увеличили вложенията си в ДЦК на САЩ със 17.2 млрд. долара за трите месеца от август до октомври, до 4.66 трилиона долара. В неамерикански ръце вече са около 48% от пазарния дълг на страната, в сравнение с 34% през декември 2000 година, когато САЩ имаха бюджетен излишък.

В същото време дългът на правителството спрямо БВП достигна вече 72% и ще се повиши до 80% през 2015 година, според Джон Чеймбърс, управляващ директор в Standard & Poor’s. Правителството все повече разчита на чуждестранните инвеститори и това е една от причините, рейтингът му да бъде понижен. За сравнение, Германия ще има съотношение дълг/БВП от 65.6% през 2014 година от върха от 72.7% в края на тази. Това показват допитването на информационната агенция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27