Английският парламент ще разпита представители на Старбъкс, Амазон и Гугъл в понеделник, за да обяснят как са успели да платят толкова малко данъци в Англия след като са постигнали милиарди долари приходи от продажби там.
Бюджетната комисия (Public Accounts Committee-РАС), контролираща финансовите въпроси, покани фирмите да дадат обяснение на фона на нарастващото социално и политическо безпокойство относно избягването на данъчно облагане от големите международни компании.
Трудно е за обикновения човек да повярва, че е честно, заяви Маргарет Ходж, член на опозиционната лейбъристка партия и председател на Бюджетната комисия.
Това кара хората да се ядосват страшно при сегашния фискален климат. Тя добави препратка и към мерките за икономии, които са принудени да правят Великобритания и други страни с големи бюджетни дефицити.
Миналата седмица Обединеното кралство и Германия обявиха плановете си на срещата на Г-20 да накарат мултинационални компании да си плащат „справедливата част” от данъците, следвайки отчетите на големите фирми, които използват вратички в закона, за да избегнат данъчно облагане.
За последните 13 години най-голямата верига за кафе в света е платила само 8.6 милиона паунда (13.74 милиона долара) данъци във Великобритания, след като е отчела приходи от продажби за 3.1 милиарда паунда за този период.
Uncut е група в Обединеното кралство, която се противопоставя на правителствените мерки за строги икономии. Тя организира протест срещу Британския телекомуникационен оператор Vodafone и фармацевтичната компания Boots за техните данъчни практики и планира в понеделник да се насочи към Старбъкс.
Старбъкс заяви, че спазва данъчната политика на всяка страна, в която оперира, и си плаща справедливо и честно данъците.
Ние сме открити по този въпрос и с нетърпение очакваме да се явим пред комисията, заяви говорителката.
От Бюджетната комисия поясниха, че главният финансов директор на Старбъкс, Трой Олстид, ще даде показания пред комисията. Същото се отнася и за Мат Бритън, главен изпълнителен директор на Гугъл за Великобритания, както и за публичния директор на Амазон, Андрю Сесли, чието седалище е в Брюксел.
Данни на Гугъл показват 4 милиарда долара приходи от продажби в Обединеното кралство за последната година, но въпреки това цялата група има марж на печалбата от 33%. Това означава, че данъчната тежест само за филиала във Великобритания е 3,4 милиона паунда за 2011 година.
Компанията избягва данъчното облагане във Великобритания, пренасочвайки приходите си от продажби от САЩ в Ирландската си единица, така тя плаща 3,2 процента по-малък данък върху печалбата, отколкото в САЩ.
Амазон Великобритания е платила едва 1 милион паунда данъци за последната година. Приходите на компанията в Англия са между 5,3 и 7,2 млрд. долара.
Амазон избягва данъчното облагане във Великобритания, превеждайки европейските си приходи към седалището си в Люксембург. По този начин тя плаща 11 % данък върху чуждестранните си печалби за миналата година – на половина по-малко от средния корпоративен данък за основните си пазари.
От Гугъл не коментират. От Амазон отказаха да отговорят на зададените им въпроси.
Финансовият министър Пол Майнър заяви пред вестник "Телеграф", че правителството обмисля нов корпоративен данък върху печалбите, за да са сигурни, че приходите от продажбите във Великобритания няма да преминат в офшорна зона.
По материали на агенция Ройтерс.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..