Европейските фондови пазари отварят с предпазливо възходящо движение, като подкрепа за риск апетита на инвеститорите продължава да оказват петъчните солидни данни за пазара на труда в САЩ през април и решението на ЕЦБ от четвъртък да понижи основната лихва в еврозоната. Вчерашното потвърждение от страна на шефа на ЕЦБ Марио Драги, че банката е готова да предприеме по-нататъшни стимулиращи мерки, ако продължи слабото икономическо развитие в еврозоната, също оказва подкрепа за позитивното настроение на европейските инвеститори.
Днешният позитивен старт на европейските борси се дължи и на оповестените добри корпоративни финансови резултати на редица компании, в т.ч. на германската банка Commerzbank, на френската банка Societe Generale SA, на застрахователната компания Munich Re и на голямата пивоварна компания Carlsberg.
Общият европейски индекс FTSEurofirst 300 се повишава с 0,1%.
Немският индекс DAX се повишава с 0,2% към 8130 пункта, като индексът наближава своя пик от 2007-а година около 8151 пункта. Френският индекс CAC се повишава с 0,09%, въпреки слабите индустриални данни на втората по сила икономика в еврозоната.
Британският индекс FTSE100 отваря с повишение от 0,11% след вчерашния почивен ден за пазарите в Лондон за т.нар. "пролетна банкова ваканция". И днес продължава възходящо движение на "периферните" европейски борси, като италианският индекс FTSE MIB е "на зелено" с 0,5%, а испанският Ibex-35 с 0,41%.
Поведението на азиатските борси по-рано през деня беше смесено. Японският индекс Nikkei се повиши с цели 3,55% след "дългия" уикенд в Япония, известен като "Златната седмица", китайският индекс Shanghai Composite се повиши с 0,2%, хонконгският индекс Hang Seng с 0,47%, а южнокорейският Kospi се понижи с 0,36%. Австралийският индекс S&P/ASX загуби 0,24% от стойността си, въпреки днешното изненадващо решение на Австралийската централна банка да понижи основната лихва в страната с 25 пункта до ново историческо дъно от 2,75%.
Снощи Уолстрийт се отчете с поредни рекордни върхове, като широкият индекс S&P500 се повиши с 0,19% до 1617,50 пункта, като по време на търговията успя да достигне до рекорден връх от 1619,77 пункта. Технологичният индекс Nasdaq затвори с повишение от 0,42% до 3392,97 пункта, поскъпвайки закратко до нов 12-годишен връх от 3396,21 пункта. Индексът на "сините чипове" Дау Джоунс приключи без промяна снощната търговия около 14968,89 пункта - под петъчния рекорден исторически връх от 15009,60 пункта.
За разлика от позитивното движение на фондовите борси, днес има известен спад на стоковите борси, където вероятно има прибиране на печалби след доброто възходящо движение от края на миналата и началото на настоящата седмица. Юнските фючърси на американския лек суров петрол отбелязват спад от 0,77% към 95,40 долара за барел, след като вчера успяха да покачват над 96 долара за барел, а фючърсите на петрола тип Брент се понижават с 0,63% към 104,80 долара за барел.
Има понижение и на юнските фючърси на златото с 0,57% към 1459 долара за тройунция, среброто отбелязва спад с 1,21%, а медта с 0,23%.
Днес инвеститорите ще насочат своето внимание към доста "рехавите" икономически данни от двете страна на Океана, като единствено по-голям интерес ще представляват промишлените поръчки на Германия през март (от 13:00 ч.), последвани късно вечерта от данните за потребителските кредити в САЩ.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..