Европейските пазари на акции следват снощното негативно развитие на Уолстрийт и солидния спад на азиатските борси и също отчитат загуби през днешната търговия. За този рязък спад на риск-апетита на инвеститорите допринесоха вчерашното изказване на Бернанке и публикуваната стенограма от последното заседание на Федералния резерв, както и днешният спад до 7-месечно дъно на индекса на промишлената активност в Китай за месец май.
Въпреки че шефът на ФЕД Бен Бернанке потвърди настоящата позиция на Федералния резерв за месечни покупки за 85 млрд. долара на американски ценни книжа, докато няма значително подобрение на пазара на труда, по финансовите пазари има опасения за по-скорошно понижение на програмата за "количествени улеснения". Повод за това даде коментарът на Бернанке, че ФЕД може да започне да редуцира обема на покупките на американски ценни книжа в рамките на следващите няколко заседания на Федералния резерв, ако икономическите данни от САЩ продължат да отчитат подобрение.
Страховете за предстоящо намаляване на "оборотите на печатницата на ФЕД за долари" и изненадващия спад на промишления PMI индекс на Китай през май до 49,6 пункта (под важното ниво от 50 пункта) са в основата на днешния доста силен спад на световните борси, тъй като инвеститорите предпочитат да реализират печалби от своите дълги позиции в акции след достигнатите рекордни върхове през последните дни на търговия.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 index пада с 2,2%, отстъпвайки от вчерашния петгодишен връх (най-висок връх от юли 2008-а година).
Немският индекс DAX пада с 2,8%, а френският CAC40 с 2,42% въпреки оповестените днес малко по-добри от очакваните предварителни данни за икономическата активност през май в двете водещи страни-членки на еврозоната и в целия регион.
Британският индекс FTSE100 пада с 2%, миланският индекс MIB с 2.72%, а испанският Ibex-35 губи 2,16% от стойността си.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
По-рано днес имаше солиден спад и на азиатските борси, като японският индекс Nikkei се срина с цели 7,32%, китайският индекс Shanghai Composite падна с 0,75%, южнокорейският Kospi загуби 1,24%, индексът Hang Seng падна с 2,51%, а австралийският S&P/ASX 200 с 1,99%. Спадът на Nikkei от над 7% беше най-драматичният еднодневен срив на японските акции след ужасното земетресение и последвалата вълна цунами в Япония на 11-и март 2011-а година.
Снощи и Уолстрийт реагира негативно на показанията на Бернанке пред икономическата комисия на Сената и на стенограмата на ФЕД от последното заседание на Резерва в началото на месеца.
Индексът Дау Джоунс падна с 0,52% до 15307,17 пункта, след като по-рано през търговията удари нов рекорден връх от 15542,40 пункта. Широкият индекс S&P500 затвори със спад от 0,83% в 1655,35 пункта, като преди това превзе нов исторически връх от 1687,18 пункта, а технологичният Nasdaq падна с 1,11% до 346,30 пункта, след като по-рано през деня се повиши до нов 12 и 1/2-годишен връх около 3532,04 пункта.
Фючърсите на трите основни американски фондови индекса запазват своя спад и през днешната извън борсовата търговия преди старта на Уолстрийт. Сега фючърсите на DJIA падат с 0,91%, на S&P500 с 1,12%, а на технологичния индекс Nasdaq100 с 1,08%.
Графика на американския фондов индекс S&P500 (на 4-часова база)
Рязкото повишение на напрежението на глобалните финансови пазари се отразява негативно и на стоковите борси. Фючърсите на американския лек суров петрол падат с 1,3% към 93 долара за барел, а на петрола тип Брент с 1,06% към 101,50 долара за барел.
Златото се възползва от това напрежение и отбелязва повишение с 1,53% към 1388 долара за тройунция, но цените на останалите метали падат, като фючърсите на медта отбелязват понижение от близо 2%.
Вниманието на инвеститорите се насочва към важните американски данни за седмичните молби за помощи при безработица (от 15:30 ч.), предварителния промишлен PMI индекс на САЩ през май (от 15:58 ч.) и данните за продажби на нови жилища през април (от 17:00 ч.). Следобед от 17:00 ч. ще бъде обявен и предварителният индекс на потребителското доверие в еврозоната за месец май. Довечера от 21:30 ч. ще говори шефът на ЕЦБ Марио Драги.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..