Централните банки и държавни спестовни фондове увеличават изкупуването на скандинавски валути, тъй като търсят начин да диверсифицират резервите си с валути, различни от долар и евро.
В последните месеци редица държави като Полша, Русия, Индонезия и някои източноазиатски държави са увеличили изкупуването на норвежката и шведската крона, сочи проучване на "Wall Street Journal". Увеличеното търсене от централни банки идва вследствие на ограничения избор на държави с висок рейтинг, в които да се инвестира. До сега тези институции са държали резерви основно в пет валути – долар, евро, английска лира, йени и швейцарски франкове, често под формата на ДЦК. По последни данни на МВФ само 6,1% от резервите са били във валута, различна от тези пет.
В продължение на няколко години централните банки използваха австралийски и канадски долари за диверсификация. ДЦК на тези държави са оценени с рейтинг ААА от трите основни рейтингови агенции и привличаха достатъчно интерес от централните банки, което накара МВФ да обмисли включването им в списъка на основните резервни валути. В последно време обаче, тези валути се оказват не толкова предпочитани от централните банки.
Освен намаляването на държави с висок рейтинг, друга причина за увеличеното търсене на крони като резервна валута са стабилните публични финанси на тези държави. Норвегия например, има държавен резерв от 740 млрд. долара, а Швеция също е в стабилно положение.
Увеличението на търсенето на шведската и норвежката крона несъмнено води до оскъпяване на валутите. За самите държави това може би не е толкова добре. Норвегия се опитва да диверсифицира икономиката си след спада на износа на петрол, а скъпата местна валута прави стоките им неконкурентоспособни, а шведският финансов министър наскоро заяви, че силната крона може да е проблем за запазването на ниски износни цени.
По материали на "WallStreet Journal".
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..