Доларът се търгува в малко по-ниски спрямо останалите основни валути, след като вчерашните по-слаби окончателни данни за БВП на САЩ в началото на годината парираха част от очакванията за скорошно намаляване на програмата за парични стимули на Федералния резерв.
Частичното връщане на риск-апетита на фондовите борси към долара отмени неговия статут на "валута-убежище" спрямо рисково-търгуваните валути като австралийския, канадския и новозеландския долар, но в същото време той остава добре купуван спрямо йената и швейцарския франк - другите две "валути-убежище" по време на напрежение на глобалните капиталови пазари.
Еврото отскочи от вчерашното 4-седмично дъно около 1,2984 долара към 1,3043 долара, като единната европейска валута намери слаба подкрепа от по-силните данни за пазара на труда в Германия и от поредното подобрение на бизнес и потребителското доверие в еврозоната през юни. Поредният спад на кредитите за бизнес и домакинствата в еврозоната през май и рекордното дъно на потребителското доверие във Франция през юни обаче парират позитивния ефект от посочените по-горе добри икономически индикатори.
Основен негативен фактор за единната валута остава вчерашното изявление на президента на ЕЦБ Драги, че банката ще продължи със стимулиращата парична и лихвена политика, като при необходимост може дори да предприеме допълнителни действия.
Еврото намира известна подкрепа от неговия скок спрямо британската лира към 0,8538 (най-високо ниво за седмицата) след низходяща ревизия на данните за БВП на Великобритания, но тези по-слаби данни провокираха и спад на паунда до триседмично дъно около 1,5262 долара.
Стабилизирането на фондовите пазари е в подкрепа за еврото спрямо йената и швейцарския франк, но в същото време продължават ликвидациите на дълги евро позиции спрямо австралийския долар.
Сега вниманието на финансовите пазари се насочва към данните от САЩ за седмичните молби за социални помощи при безработица и за личните доходи и разходи през май (от 15:30 ч.), и към индекса за предстоящи продажби на жилища (от 17:00 ч.).
По-голям интерес вероятно ще представляват изказванията на шефа на Фед на Ню Йорк - Дъдли (от 17:00 ч.) и на президента на Фед на Атланта - Локхарт (от 19:30 ч.) с оглед нерешения основен въпрос за участниците на финансовите пазари: Дали и кога Фед ще започне да намалява програмата за "количествени улеснения"?
Оферти "продава" за еврото има към 1,3050/60 долара (опции с падеж следобед в 1,3050; бивше дъно към 1,3058 от 24-ти юни) и само пробив над тях (над 1,3060/65?) ще даде сигнал за по-дълбока възходяща корекция на единната европейска валута с поглед към 1,3070/85 (важните 100-дневни и 200-дневни пълзящи-средни и вчерашен връх) и към 1,3090/1,3100 (около опциите с падеж следобед в 1,3100).
Интерес за покупки на евро има към 1,3015/00 (около днешното часово негово дъно към 1,3003 и опции с падеж следобед в 1,3015), преди офертите "купува" около 1,2984 вчерашното дъно и опциите с падеж от 17:00 ч. в 1,2980.
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..