Доларът продължава да се търгува в по-ниските нива, които бяха достигнати през миналата седмица, след като шефът на Фед Бен Бернанке парира очакванията на финансовите пазари за скорошно понижение на програмата за парични стимули.
В началото на днешната европейска търговия еврото опита отскок до 1,3079 долара въпреки негативните новини от еврозоната от края на миналата седмица (понижения топ "ААА" рейтинг на Франция от агенция "Фич", продължаващата политическа криза в Португалия, засилващия се политически натиск върху испанския премиер Рахой да подаде оставка заради скандал за подкупи). Подкрепа за единната европейска валута оказват нейните покупки спрямо японската йената (към 130,27 йени) и швейцарския франка (към 1,2395 франка) на фона на поредния риск-апетит и възходящо движение на фондовите борси в Азия и Европа (йената и франкът губят своя статут на "валути-убежище") и покупки на еврото спрямо британската лира (към 0,8665 паунда). Но този пореден опит за отскок на еврото се ограничи около близката зона на съпротива и оферти "продава" към 1,3070/80 долара (200-дневна пълзяща-средна и опции с падеж от 17,00 ч. в 1,3075 и в 1,3080).
Последва спад на еврото към ново дъно за деня около 1,3020 долара с оглед общото поскъпване на долара спрямо основните валути преди днешните важни данни за продажбите на дребно в САЩ през юни (от 15,30 ч.) и очакванията, че те ще потвърдят доброто американско икономическо възстановяване на фона на слабото икономическо развитие в еврозоната.
Основната посока на движение на долара на валутните пазари обаче ще бъде дадена от ключовите полугодишни показания на шефа на Фед Бернанке пред финансовата комисия на Конгреса в сряда. Важното изказване на Бернанке може да "проясни" позицията на Федералния резерв относно бъдещето на програмата за "количествени улеснения" в близките месеци. Въпреки че през миналата седмица президентът на Централната банка на САЩ се изказа изненадващо негативно относно перспективите за скорошно понижение на паричните стимули, участниците на финансовите пазари не изключват вероятността Фед да намали месечните покупки на американски ценни книжа под настоящите 85 млрд. долара през есента (още този септември).
В същото време обаче спекулативните дълги доларови позиции за седмицата до 9-и юли отбелязаха ръст до 28 млрд. долара от 22,5 млрд. долара за предишната седмица, а нетните къси позиции в евро скочиха с 148% до 6,53 млрд. долара от къси позиции за 3,47 млрд. долара през предишната седмица. Това "хвана" участниците на валутните пазари погрешно дълги на долари само ден преди стенограмата от последното заседание на Фед и важното изказване на Бернанке от миналата сряда, което доведе до ликвидиране на голяма част от тези дълги позиции и до солиден спад на щатската валута. Изглежда инвеститорите ще бъдат по-предпазливи и няма да повторят своята грешка преди важните показания на Бернанке в сряда и това би трябвало да ограничи ново прекомерно поскъпване на долара преди "деня Х".
Днес оферти "купува" за еврото има около 1,3030/20 долара (днешни часови дъна и 100-дневна пълзяща-средна) преди важната подкрепа около 1,3000 (около петъчното дъно към 1,2999). Само спад на единната валута под петъчното дъно около 1,2999 долара може да доведе до спад на еврото към важната зона на подкрепа около 1,2975/50 (опции с падеж следобед в 1,2975 и в 1,2950; 100-часова пълзяща-средна; дъно от 11-и юли). Но само пробив на евро/долар под 1,2940/28 (200-часова пълзяща-средна и 61,8%-на корекция на резкия отскок на еврото от 1,2755 дъното от 9-и юли до върха към 1,3208 от 11-и юли) ще доведе до подновяване на основното низходящо движение на единната европейска валута.
В посока нагоре е необходимо поскъпване на еврото над 1,3070/80 и след това над 1,3100 петъчния връх, което да даде сигнал за ново негово повишение към 1,3150 (опции с падеж от 17,00 ч.) и към важната зона на съпротива около 1,3200/08 (връх от 11-и юли и опции с падеж следобед в 1,3200).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..