Днешната серия по-добри икономически данни от САЩ (ADP проучването за нови 200 хил. работни места в частния сектор през юли и ръст на БВП с 1,7% през второто тримесечие) доведоха до общо поскъпване на долара на валутния пазар през ранната следобедна търговия.
Тези по-добри данни доведоха и до ръст на доходността на американските държавни облигации. Лихвата на 10-годишните американски книжа скочи към 2,71%, след което стабилизират около 2,67% - повишение от 6 пункта за деня.
Доларът поскъпна до нов връх за деня около 98,51 йени спрямо днешното 5-седмично дъно около 97,58 йени, преди обаче да върне към 98,00 нивото и се повиши до седмичен връх около 0,9338 швейцарски франка от днешното 6-седмично дъно около 0,9253 франка, преди обаче да върне обратно под 0,9300 нивото.
Британската лира задълбочи своя спад до двуседмично дъно около 1,5125 долара, след което отскочи към 1,5165 нивото, а еврото удари едноседмично дъно към 1,3211 долара, преди да върне доста рязко обратно към 1,3280 долара.
Известно негативно влияние върху долара оказа по-слабото от очакванията подобрение на индекса на промишлената активност в региона на Чикаго през юли, както и слухове за продажби на долари в т.нар. „Лондонски фиксинг“ от 18,00 ч. с оглед днешния край на месеца.
Еврото остава подкрепено от днешната серия смесени до по-добри данни от Еврозоната. В началото на европейската търговия бяха оповестени изненадващо слаби данни за продажбите на дребно в Германия и за потребителските разходи във Франция през юни. Но след това последваха по-добри данни за пазара на труда в Германия през юли и за безработицата в еврозоната и Италия през юни.
Основната подкрепа за единната валута продължава да идва от агресивните негови покупки спрямо британската лира и австралийския долар. Към края на европейската търговия еврото се повиши до нов близо 5-месечен връх около 0,8755 паунда и до нов тригодишен връх около 1,4794 австралийски долар. В следобедните часове имаше и покупки на единната валута спрямо йената и швейцарския франк, тъй като те загубиха статута на "валути-убежище" при солидния ръст на фондовия пазар на Уолстрийт. Индексът DJIA се повиши с 0,7% до нов рекорден връх от 15 634 пункта, индексът S&P500 до 1696 пункта - точно под рекордния връх от 1698,78 пункта, а технологичният индекс Nasdaq до нов 12-годишен връх към 3628 пункта. Този солиден риск-апетит на американския пазар на акции часове преди края на заседанието на Фед доведе до рязък отскок на еврото от неговото триседмично дъно около 129,33 йени към 130,55 йени и от 4-седмичното дъно около 1,2304 франка към 1,2345.
Тези агресивни следобедни покупки на еврото в кросовете и закриването на спекулативни "дълги" доларови позиции преди края на заседанието на Фед изстреляха еврото от едноседмичното дъно около 1,3211 долара обратно към 1,3280 долара.
Офертите "продава" за еврото остават пласирани към 1,3300 областта (около серията върхове от 25-и юли насам и опции с падеж утре следобед в 1,3300) със стопове на "къси" позиции над 1,3305/10 долара. Само прицелване на тези стопове може да задълбочи възходящото движение на еврото към 1,3320/30 (падаща тренд линия на съпротива в сила от тазгодишния връх на еврото около 1,3712 от 2-ри януари) и след това към 1,3350/70 (основна дългосрочна падаща тренд линия на съпротива за еврото в сила от върха около 1,4940 от 4 май 2011-а година; опции с падеж утре следобед в 1,3350 нивото), като еврото може дори да отправи поглед обратно към важните върхове около 1,3416 от 18-и и 19-и юни и 200-седмичната пълзяща-средна малко над 1,3400 долара.
Добри оферти "купува" за еврото продължава да има към 1,3225/00 (около днешното дъно към 1,3211 и бивш връх от 11-и юли към 1,3206; 200-часова пълзяща-средна около 1,3225/20). Стопове на "дълги" позиции в евро продължава да има под 1,3200 нивото и само тяхно прицелване може да доведе до спад на единната валута към следващата важна подкрепа около 1,3165/60 (дъна от 25-и и 23-и юли към 1,3165/63).
Графика за евро/долар (на дневна база)
След резките двупосочни движение на евро/долар през следобедната търговия, инвеститорите постепенно се успокоиха и започнаха "обратното отброяване" до края на заседанието на Федералния резерв от 21,00 ч.
Малцина анализатори и икономисти очакват Фед да направи каквато и да е промяна в своята програма за покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец. Инвеститорите все пак се надяват Централната банка на САЩ да даде по-ясни насоки относно това кога може да започне да редуцира програмата за "количествени улеснения", базирайки се на текущото икономическо развитие и кога ще бъде сложен край на тази програма за парични стимули. Ще се следи и дали Фед няма да промени досегашните заложени "прагове" на основните показатели за нивото на безработица и инфлация, при които Централната банка може да започне да повишава рекордно ниската федерална фондова лихва.
Коментарите преди дни на известния анализатор на "Уолстрийт Джърнъл" Хилсенрат предполагат, че Фед може да понижи "прага" за нивото на безработица от 6,5% до 6,0% и да понижи инфлационния "праг" до 1,5% от 2,5% и по този начин да даде ясен сигнал, че Централната банка няма да започне да повишава почти нулевата основна лихва в обозримото бъдеще, дори ако започне да намалява програмата за парични стимули до края на годината.
В последно време доларът беше подложен на натиск от продажби (закриване на дълги доларови позиции) поради опасенията, че днес Фед ще даде по-предпазлива оценка за икономическото развитие на САЩ и няма да даде индикации за скорошно (септемврийско?) понижение на програмата за парични стимули. Това предполага, че една по-позитивна икономическа оценка на Американската централна банка може да доведе до ново засилване на долара и то най-вече спрямо еврото и йената.
Дори да се оправдаят негативните очаквания за изхода от днешното заседание на Фед, еврото едва ли ще опита по-солиден ръст над 1,3300 долара (над следващите нива на съпротива към 1,3320/30 и към 1,3350/70?), тъй като вниманието ще насочи към утрешните заседания на ЕЦБ и АЦБ и серията важни проучвания за промишлената активност през юли в Китай, еврозоната, Великобритания и САЩ преди акцентът на глобалните финансови пазари да се постави върху ключовите данни за американския пазар на труда през юли в петък.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..