В края на днешната европейска търговия доларът задълбочи своето низходящо движение, отбелязвайки ново 7-седмично дъно спрямо "кошницата" от останалите основни валути (евро, йена, британска лира, швейцарски франк, австралийски и канадски долари).
Основен мотив за продължаващия спад на щатската валута са съмненията, дали Федералният резерв ще започне да намалява паричните стимули през следващия месец (през септември) и понижението на доходността на американските държавни облигации. Лихвата на 10-годишните американски книжа се движи около 2,60%, след като само преди месец удари връх от 2,756%, като по-рано през деня дори отбеляза спад до 2,57%.
Щатската валута не успя да намери подкрепа от относително добрите данни за молбите за социални помощи в САЩ, като на 4-седмична осреднена база заявките за социални помощи за седмицата до 3-ти август достигнаха най-ниските нива от ноември 2007-а година (точно преди американската икономика да влезе в рецесия).
От своя страна еврото продължава да се възползва от солидните данни за индустриалното производство и промишлените поръчки в Германия, като днес намери известна подкрепа и от по-големия от очакванията търговски излишък на водещата икономика в еврозоната през юни. По-големият търговски излишък е в подкрепа на прогнозите за солиден ръст на БВП на Германия през второто тримесечие на годината, като участниците на валутния пазар изглежда игнорират относително слабия ръст на износа и изненадващия спад на германския внос. Участниците на валутния пазар не реагираха и на слабите данни за индустриалното производство в Испания и на рекордната безработица в Гърция от 27,6% през май, както и на низходяща ревизия на прогнозите на Европейската централна банка за икономическия растеж в еврозоната през тази и през следващите две години.
Към края на европейската търговия еврото успя да поскъпне до нов 7-седмичен връх около 1,3395 долара, като новото негово възходящо движение беше факт след падежите на опции в 1,3350 нивото от 17:00 ч. Сега ключовата област на съпротива пред единната европейска валута лежи около 1,3400/17 (важните върхове към 1,3417 от 18-и и 19-и юни; важна 200-седмична пълзяща средна и следваща опционна бариера в 1,3400). Говори се, че към 1,3400/20 долара се разполагат доста големи по размер оферти "продава" за еврото и където се очаква да има прибиране на печалби от спекулативни "дълги" евро позиции. Само пробив над еврото над 1,3420 долара ще прицели стопове на "къси" позиции в евро и това може да задълбочи в краткосрочен план неговото възходящо движение към 1,3435 (бивш връх от 20-ти февруари) и към 1,3455 (бивш връх от 14-ти февруари).
Важна близка областта на подкрепа и оферти "купува" за единната европейска валута има към 1,3350/40 долара (важните бивши върхове от 31-ви юли и от вчера; пробита по-рано през деня бивша основна дългосрочна падаща тренд линия на съпротива за еврото в сила от върха около 1,4940 от 4-ти май 2011-а година). Но само спад на еврото под неговото сутрешно дъно около 1,3327 долара ще постави под въпрос неговото доста силно (и прекомерно?) възходящо движение.
Графика на евро/долар (на дневна база)
Британската лира също остава добре купувана на валутния пазар, след като вчерашните по-конкретни насоки за бъдещата парична и лихвена политика на Английската централна банка не успяха да убедят инвеститорите, че банката ще запази текущата рекордно ниска британска лихва от 0,5% за "продължителен период". Паундът успя да пробие през важната зона на съпротива към 1,5530/50 (вчерашен връх; 200-дневна пълзяща-средна; 76,4%-на корекция на последния силен спад на лирата от върха 1,5753 от 17-и юни до тазгодишното дъно към 1,4812 от 9-и юли) след падежите на опции в 1,5550 нивото от 17:00 ч. и достигна до 7-седмичен връх към 1,5574 долара. Но утрешният падеж на опции в 1,5550 и в 1,5500 нивата може да ограничи новият устрем на британската лира (поне в краткосрочен план?).
Доларът остава в губеща позиция и спрямо японската йена след поредния днешен спад на японския фондов пазар (индекса Nikkei се понижи с 1,59%) и след очакваното решение на Японската централна банка да не обмисли нови парични стимули. Щатската валута падна до 7-седмично дъно към 95,90 йени, след като пазарът на акции на Уолстрийт не успя да удържи първоначалния позитивен старт и трите основни фондови индекса се оказаха на "червена" територия за четвърта поредна сесия на търговия.
Според участници на финансовите пазари, хедж фондове, които притежаваха "къси" позиции в йени, "дълги" позиции в японски акции, "къси" позиции в американски дългови книжа и "дълги" позиции в американски акции са принудени да покриват своите "къси" позиции в американски облигации и "дълги" позиции в акции на Уолстрийт след доста силното поскъпване на йената и солидния спад на японския фондов индекс Nikkei през последните дни на търговия. Именно това доведе до повишение на цените на американските суверенни дългови книжа и до спад на тяхната доходност (на тяхната лихва), въпреки изявленията на редица представители на Федералния резерв, намекващи за скорошно понижение на американските парични стимули.
Дори австралийският долар остава в доста силна възходяща корекция спрямо американската валута в резултат на оповестени по-рано днес добри данни за търговския баланс на Китай през юли (австралийската експортна икономика е тясно свързана с китайската) и въпреки не чак толкова добрите данни за пазара на труда в Австралия. Австралийският долар удари 9-дневен връх около 0,9113 щатски долара, след като в началото на седмица достигна тригодишно дъно около 0,8847.
Всички тези доста "нелогични" посоки на движения на финансовите пазари през последни дни се дължат до голяма степен на малкия брой участници през типичната за август тънка и неликвидна търговия. От една страна доларът е подложен на натиск от разпродажби на валутния пазар поради намалелите очаквания, че Фед ще започне да редуцира своята програма за "количествени улеснения" през септември. От друга страна инвеститорите на Уолстрийт продават акции, тъй като се опасяват, че Фед ще започне в скоро време да намалява размера на покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец (през септември?).
Щура лятна търговия..., но докога ?
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..