Силно поскъпване на златото удари долара на валутния пазар

Снимка: Архив

След края на вчерашната европейска търговия имаше изненадващ рязък спад на американския долар спрямо останалите основни валути, като инвеститорите не могат да дадат много логично обяснение на тази брутална обезценка на "зелените" пари.

По-рано през вчерашната търговия доларът отбеляза ръст след серията силни икономически данни от САЩ и най-вече като реакция на шестгодишното дъно на седмичните молби за социални помощи при безработица и повишението на инфлацията през юли до петмесечен връх от 2%. Това изстреля във висините доходността на американските държавни облигации, като лихвата на 10-годишните книжа удари нов двугодишен връх около 2,823%, тъй като данните сякаш потвърдиха очакванията за предстоящо понижение на паричните стимули на Федералния резерв през септември.

Еврото падна до двуседмично дъно около 1,3205 долара, като щатската валута се повиши към едноседмичен връх от 98,65 йени и до триседмичен връх около 0,9396 швейцарски франка. Но от тези нива последва много рязък общ спад на долара, като според участници на валутния пазар катализатор за масираната ликвидация на спекулативни "дълги" доларови позиции даде рязкото поскъпване на златото към двумесечни върхове. Фючърсите на златото с доставка през декември се повишиха с над 2%, пробивайки над важния бивш връх около 1347 долара за тройунция от 24-ти юли, поскъпвайки към двумесечен връх от 1372 долара за тройуниця.

Графика на фючърсите на златото (долари за тройунция)

По принцип има добра "обратна" корелация между цените на златото и долара (ръст на златото води до спад на долара и обратното). Пробивът на златото над 1350 долара за тройунция доведе до прицелване на серия стопове на "дълги" доларови позиции и на валутния пазар, което хвана малкото на брой участници през тънката лятна търговия прекалено "дълги" на долари и доведе до ликвидиране на тези "дълги" позиции. Доста слабият индекс на промишлената активност на Фед на Филаделфия през август също помогна за рязкото обръщане на позитивната посока на американската валута, както и за солидния спад на пазара на акции на Уолстрийт от над 1%, който върна статута на йената и франка като "валути-убежище".

За резкия снощен спад на долара допринесе и парирането на част от възходящото движение на доходността на американските дългови книжа, като лихвата на 10-годишните облигации върна назад към 2,76% - точно над бившия важен връх от началото на месец юли.

Говори се, че причина за разпродажбите на долари са били и оповестените вчера т.нар. "TICs данни" на американското финансово министерство, които показват пореден отлив на чужди инвестиции от финансовите пазари в САЩ с оглед опасенията от предстоящото понижение на паричните стимули на Федералния резерв. Нетните дългосрочни инвестиции в САЩ през юни показаха отлив в размер на цели 66,9 млрд. долара, като чуждите инвеститори са изтеглили 40,8 млрд. долара от техни активи в американски държавни облигации. Това представлява рекорден отлив от дългосрочни американски книжа и дори надвишава предишния рекорден отлив в размер на 59 млрд. долара, който беше регистриран през ноември 2008-а година - в разгара на финансовата криза след фалита на американската банка Lehman Brothers (според данни на Financial Times).

Това доведе до подхващане на темата за "разпродажби на американски финансови активи" и предизвика разпродажби на акции на Уолстрийт, на американски държавни облигации и на долари на валутния пазар и бягство на инвеститорите към златото като "инвестиция-убежище".

Еврото поскъпна рязко от 1,3205 дъното към нов връх за текущата седмица около 1,3363 долара, а британската лира се изстреля до двумесечен връх около 1,5651 долара. Доларът падна до 97,04 йени и до 0,9247 швейцарски франка.

Графика на евро/долар (на дневна база)

Трябва обаче да се има предвид, че снощните "тройни разпродажби" на американски акции, дългови книжа и долари са резултат по-скоро на балансиране на финансови позиции (закриване на "дълги" позиции) при много тънка и неликвидна лятна търговия, а не в резултат на отваряне на нови позиции (отваряне на "къси" позиции в акции, в американски дългови книжа и в долари).

Сред участниците на финансовите пазари витаят три важни въпроса, които са без ясни отговори преди заседанието на Фед през септември (на 17-и и 18-ти септември). Първият основен въпрос е дали Фед ще обяви или не намаляване на паричните си стимули. Вторият въпрос е в какъв обем ще бъде евентуалното понижение на програмата за "количествени улеснения" на Фед и дали това е "отработено" от участниците на финансовите пазари. И третият въпрос е дали са коректни досегашните предположения, че очакваното понижение на паричните стимули от Федералния резерв действително ще доведе до повишение на долара на валутния пазар?



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25