Доларът опитва известна стабилизация след снощните брутални разпродажби

Снимка: Архив

През днешната европейска търговия доларът опитва известна стабилизация след неговия снощен изненадващо силен спад спрямо останалите основни валути. Продължават коментарите относно това, какво причини тази рязка обезценка на долара, въпреки силното повишение на доходността на американски дългосрочни облигации до двугодишни върхове след серията смесени икономически данни от САЩ, които сякаш потвърдиха очакванията за предстоящо понижение на паричните стимули на Фед още през следващия месец.

Някои анализатори обвиняват рязкото поскъпване на фючърсите на златото до двумесечен връх към 1372 долара за тройунция, а други - слабите данни за промишлената активност в регионите на Филаделфия и на Ню Йорк през август, като причини за ликвидирането на отворените по-рано през вчерашната търговия нови "дълги" доларови позиции. Но изглежда "по-правдоподобно" обяснение за спада на долара е въпросът дали очакваното понижение на паричните стимули от Фед в крайна сметка ще окаже подкрепа за долара на валутния пазар с оглед повишение на доходността на американските държавни облигации.

В последните месеци се прогнозираше, че намаляване на програмата за "количествени улеснения" на Американската централна банка ще доведе автоматично до повишение на долара и обратното - всяко забавяне на този процес от Фед ще бъде негативен за долара. Но от снощи насам започва да се оценява и точно обратната идея - скорошно намаляване на паричните стимули на Фед може да доведе до силен отлив на чуждестранни капитали от американските пазари и това доведе до спад на долара, а не до негово повишение. Повод за тази нова "пробна стратегия" на анализаторите дадоха вчерашните т.нар. "TICs данни" на американското финансово министерство, които показаха силен отлив на чужди инвестиции от финансовите пазари в САЩ с оглед опасенията от предстоящото понижение на паричните стимули на Федералния резерв. Нетните дългосрочни инвестиции в САЩ през юни показаха отлив в размер на цели 66,9 млрд. долара, като чуждите инвеститори са изтеглили 40,8 млрд. долара от техни активи в американски държавни облигации (най-вече Китай и Япония?). Това представлява рекорден отлив от дългосрочни американски книжа и дори надвишава предишния рекорден отлив в размер на 59 млрд. долара, който беше регистриран през ноември 2008-а година - в разгара на финансовата криза след фалита на американската банка Lehman Brothers (според данни на Financial Times). Ако тази тенденция на отлив на капитали се задълбочи след "реалното" намаляване на паричните стимули на Фед, това може действително да доведе до спад, а не до поскъпване на долара на валутните пазари.

Вероятно опасенията за подобна негативна тенденция на отлив на чужди инвестиции от САЩ доведе до подхващане на темата за "общи разпродажби на американски финансови активи" по всички фронтове и предизвика снощните агресивни разпродажби на акции на Уолстрийт, на американски държавни облигации и на долари на валутния пазар и бягство на инвеститорите към златото като "инвестиция-убежище". Трябва обаче да се има предвид, че снощните "тройни разпродажби" на американски акции, дългови книжа и долари са резултат по-скоро на балансиране на финансови позиции (закриване на "дълги" позиции) при много тънка и неликвидна лятна търговия, а не в резултат на отваряне на нови позиции (отваряне на "къси" позиции в акции, в американски дългови книжа и в долари).

Днес доларът опитва известна консолидация спрямо останалите основни валути след снощния брутален спад, като инвеститорите са в очакване и на новата серия важни икономически данни от САЩ - за началното жилищно строителство в САЩ през юли (от 15:30 ч.) и предварителните данни от проучването на Университет на Мичиган за индекса на потребителското доверие през август (от 17:00 ч.).

Еврото се търгува близко до опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3350 долара, след като вчера единната валута падна за кратко до двуседмично дъно от 1,3205 долара (след данните за шестгодишно дъно на американските седмични молби за социални помощи при безработица и ралито на доходността на 10-годишните американски книжа до двугодишен връх около 2,823%), преди да последва силен ръст до 1,3363 долара. Европейските участници на финансовите пазари не реагираха на днешните добри данни от еврозоната (за търговския и баланса по текущата сметка за юни и за добрия ръст на износа и вноса през юни) в очакване на следобедните американски данни. Оферти "продава" за еврото има към 1,3350/70 долара (азиатски оферти ?) и след това към 1,3390/1,3400 долара (важна 200-седмична пълзяща-средна около 1,3390; важен връх от 8-и август към 1,3401 и опции с падежи от 17:00 ч. в 1,3395 и в 1,3400).

Оферти "купува" за еврото има към 1,3330/20 долара (днешно часово дъно и основна падаща тренд линия в сила от върха на еврото около 1,4940 долара от май 2011-а година) и след това към 1,3310/1,3290 (около опции с падеж в 1,3300; 200-часови и 100-часови пълзящи средни). Слаби стопове на "дълги" позиции в евра се очакват под 1,3290 долара, но следващи оферти "купува" се очакват около 1,3270/50 (опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3270 и в 1,3250 долара). Само спад на единната европейска валута под 1,3250 долара може да поднови негово низходящо движение обратно към вчерашното дъно и важна техническа зона на подкрепа за единната валута около 1,3205/1,3190 (вчерашно дъно към 1,3205; бивш връх към 1,3206 от 11-и юли и важно бивше дъно към 1,3189 от 2-ри август).

В посока нагоре, само поскъпване на еврото над ключовата зона на съпротива около 1,3390/1,3401 долара и след това над 1,3417/16 (важни бивши върхове от 18-и и 19-ти юни) ще даде сигнал за задълбочаване на цялото негово възходящо движение от дъното около 1,2755 долара от 9-и юли.

Графика на евро/долар (на дневна база)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25