Европейските фондови пазари бележат отскок, парирайки част от "кошмарните" понижения през предходните три поредни сесии на търговия. Основната причина за днешната позитивна посока на европейските акции е известна стабилизация на т.нар. "развиващи се пазари" и най-вече на турските капиталови пазари в очакване на днешното извънредно заседание на Централната банка на Турция. Президентът на Турската централна банка Ердем Басчи даде силен сигнал за възможно значително затягане на паричната политика (повишение на турските лихви) в опит да се спре продължаващия през целия януари срив на турската лира. В резултат на това турската лира се повишава през днешната търговия с 0,7% към 2,2683 лири за един долар, поскъпвайки с близо 7% от рекордните дъна около 2,3893, които бяха ударени в началото на търговията в понеделник. Решението на Централната банка на страната ще бъде оповестено късно вечерта (00:00 ч. наше време).
Новината за подадената оставка на украинския премиер Микола Азаров също допринесе за частична стабилизация след финансовия хаос на нововъзникващите пазари от последните дни, както и днешното изненадващо решение на Централната банка на Индия да повиши основната лихва в страната до ниво от 8,0%.
Днешното частично възстановяване на риск-апетита на европейските пазари беше подкрепено и от добро повишение на индексите за потребителското доверие във Франция и Италия през първия месец на 2014-а година, както и от солиден ръст на акциите на немските компании Siemens и Software AG. Акциите на технологичния гигант Siemens се повишават с над 2%, след като компанията отчете ръст от 15% на оперативната си печалба през последното тримесечие на годината. Акциите на Software AG бележат скок от над 7%, след като от компанията казаха, че са били достигнати рекордни нива на продажби на нейни лицензи през четвъртото тримесечие на 2013-а година.
Общият европейски индекс Stoxx Europe се повишава с 0,74%, парирайки част от вчерашните загуби до най-ниско ниво от 20-и декември насам, а немският индекс DAX се повишава с 0,75%, след като вчера удари дъно около 9312,19 пункта - най-ниско ниво от 19-и декември. Индексът DAX отскочи от ключовата техническа зона на подкрепа около 9312/9330 пункта (55-дневна пълзяща-средна и важната възходяща тренд линия на подкрепа в сила от началото на септември 2013-а година), но само негова стабилизация обратно над зона на съпротива около 9543/9615 пункта (21-дневна пълзяща-средна; 100-часови и 200-часови пълзящи-средни) може да даде сигнал за подновяване на средносрочното възходящо движение на борсата във Франкфурт.
Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)
Френският индекс CAC40 се повишава с 0,78%, докато британският индекс FTSE100 бележи по-умерено подобрение от 0,42% в резултат на потвърденото по-рано днес известно забавяне на солидната експанзия на икономиката на Великобритания през последното тримесечие на 2013-а година. Солиден ръст бележат борсите в Милано и Мадрид, тъй като именно те пострадаха най-сериозно през предходните няколко сесии на търговия, като италианският индекс MIB се повишава с 0,87%, докато испанският индекс Ibex-35 се повишава с 1,52%.
Днешната частична стабилизация на развиващите се пазари оказва позитивно влияние върху европейския банков сектор, който претърпя и най-големи загуби през последните дни на търговия. Акциите на испанската банка Banco Espirito Santo SA бележат ръст от 3,13%, акциите на CaixaBank SA се повишават с 4,36%, а на британската банка Lloyds Banking Group се повишават с 3,25%.
Вниманието на инвеститорите на европейските борси ще се насочи постепенно към следобедната серия икономически данни от САЩ - за промишлените поръчки за стоки с дълготрайна употреба (от 15:30 ч.), проучването за цените на жилищата в големите американски градове (от 16:00 ч.) и към индекса на потребителското доверие през януари (от 17:00 ч.). Но основният акцент на глобалните финансови пазари продължава да се поставя върху утрешния край на двудневното заседание на Федералния резерв с оглед продължаващите очаквания, че Централната банка на САЩ ще обяви ново намаляване на размера на паричните стимули.Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..