Промишлената активност в Китай отбеляза влошаване през януари, достигайки до шестмесечно дъно, показват оповестените днес окончателни данни от PMI проучването на британската банка HSBC.
Окончателният PMI промишлен индекс на HSBC за Китай падна рязко до 49,5 пункта през първия месец на годината от 50,5 пункта в края на 2013-а година и под предварителните данни за понижение до 49,6 пункта. Това представлява първо влошаване на активността в този водещ сектор на китайската икономика (понижение на PMI индекса под важното ниво от 50,0 пункта) от юли миналата година насам.
Основна причина за влошаването на активността в промишления сектор е отслабването на растежа на новите промишлени поръчки, като днешните данните потвърждават опасенията на финансовите пазари за слаб старт на 2014-а година за втората по сила световна икономика.
Главният икономист на китайския клон на банката HSBC Кю Хонгбин коментира слабото проучване така: Слабият старт на промишления сектор на Китай през 2014-а година се дължи отчасти на по-слабите експортни поръчки и на по-бавната вътрешна бизнес активност през януари. Китайските управляващи ще трябва да обърнат внимание на низходящите рискове за икономиката и при необходимост трябва да предприемат превантивни мерки за по-фино настройване на паричната политика, за да запазят стабилно темпо на икономически растеж.
Азиатските борси реагираха негативно на по-слабите окончателни данни от PMI проучването на HSBA за Китай и на снощното решение на Фед да продължи с процеса на намаляване на паричните стимули. Търговията в Азия обаче беше относително тънка и неликвидна поради стартиращите от утре официални едноседмични празници за посрещане на новата т.нар. Китайска лунна година (годината на Коня), като от днес в почивка вече излязоха борсите в Южна Корея, Тайван и Малайзия, а от петък започват празниците и в Китай, Хонконг, Сингапур, Филипините и Индонезия. Най-солиден спад от 2,45% регистрира японският индекс Nikkei с оглед и новото поскъпване на йената, ползващата се със статут на "валута-убежище" при кризи на глобалните финансови пазари. Китайският индекс Shanghai падна с 0,82%, индексът Hang Seng с 0,48%, а австралийският индекс ASX 200 се понижи с 0,78%, тъй като близо 60% от австралийския износ е в посока Китай.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..