Позитивен старт на европейските борси преди края на заседанията на АЦБ и ЕЦБ

Европейските пазари на акции отварят на "зелена" територия, тъй като инвеститорите се надяват на нови стимулиращи мерки от ЕЦБ и разчитат на позитивен януарски доклад за заетостта в САЩ в петък, който да потвърди солидния американски икономически растеж.

Стабилизацията на фондовия пазар на Уолстрийт в края на снощната търговия и днешния добър риск-апетит на азиатските борси (с изключение на пазара на акции в Япония), както и намаляващото напрежение на развиващите се пазари през последните дни оказват подкрепа на европейските пазари на акции.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава в началото на днешната търговия с 0,41%, германският индекс DAX с 0,43%, френският CAC40 с 0,25%, а британският индекс FTSE100 с 0,21%, въпреки че мнозинството икономисти и анализатори не очакват промени в настоящите парични и лихвени политики на ЕЦБ и на АЦБ.

Инвеститорите обаче се надяват, че Европейската централна банка може и да предприеме мерки за ново отслабване на паричната политика, за да предотврати заплахата от дефлация в еврозоната след оповестените преди дни данни за понижение на инфлацията в началото на годината до 4-годишно дъно от 0,7%. През октомври 2013-а година инфлацията в региона също се забави до 0,7%, което принуди ЕЦБ да понижи основната репо лихва с 25 пункта до рекродно дъно от 0,25% още на следващото заседание в началото на ноември.

Според някои анализатори и икономисти днес ЕЦБ може да обяви ново понижение на основната лихва в еврозоната с 10 до 15 базисни пункта към рекордни дъна от 0,15% или от 0,10%. Вероятността за подобно решение се оценява около 30% до 40%.

Друга възможна опция пред ЕЦБ е да прекрати досегашната т.нар. "стерилизирана" интервенция във връзка с програмата на банката за покупки на държавни облигации на вторичния дългов пазар (SMP програма). Това би означавало, че Централната банка може да добави парична ликвидност от близо 180 млрд. евро във финансовата система на еврозоната, тъй като тя може да спре да изтегля от паричния пазар средства, равняващи се по размер на закупените от нея европейски суверенни дългови книжа по SMP програмата от 2010-а година насам.

В разгара на финансовата криза в еврозоната ЕЦБ започна програма за покупки на суверенни дългови книжа на страни-членки, които бяха най-тежко засегнати от дълговата криза - облигации на Гърция, Ирландия, Португалия, Испания и Италия. Според тази програма, известна като SMP (Securities Markets Program), ЕЦБ започна да оказва подкрепа посочените страни чрез покупки на техни облигации на вторичния европейски дългов пазар. В същото време обаче Централната банка се ангажира да изтегля ежеседмично от европейската банкова система сума, равна по размер на придобитите от нея суверенни държавни облигации, като по този начин тя де факто провеждаше "стерилизирана" интервенция, без да повишава допълнително паричната маса (без допълнително да "печати" евро). От 2010-а до 2012-а година ЕЦБ закупи повече от 200 млрд. евро по програмата SPM, но всяка седмица изтегляше същия обем евро от европейската банкова система, като през последната седмица успя да изтегли 175 млрд. евро (настоящия пълен обем на програмата SPM). Според финансовите пазари вероятност ЕЦБ да обяви край на "стерилизираната" интервенция по програмата SPM е около 40% до 50%.

Трета възможна опция пред ЕЦБ е да въведе т.нар. "отрицателна" депозитна лихва - лихвата, която Централната банка плаща за държаните при нея средства на търговските банки. Тази вероятност обаче се оценява на не повече от 10%.

Не на последно място е възможността Европейската централна банка да въведе нови дългосрочни операции по рефинансиране на търговските банки (нови операции от типа LTRO, които обаче да са с по-кратък хоризонт - шестмесечен или 12-месечен срок, за разлика от предишните две тригодишни операции по рефинансиране на банките).

Най-вероятният изход от днешното заседание е, ако ЕЦБ не направи никакви промени в досегашната парична и лихвена политика и да изчака следващото заседание през март. Подобно решение на ЕЦБ ще накара инвеститорите да приковат отново поглед към пресконференцията на шефа на Централната банка Марио Драги (от 15:30 ч.).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27