Има ли място за притеснение след тазгодишните спадове на фондовите пазари

През по-голямата част на 2013-а фондовите пазари сякаш имаха нещо магическо в себе си. Те се движеха нагоре - американският индекс S&P 500 нарасна с 30% през миналата година, а японският Nikkei с 57%, подкрепен от паричните стимули и нарастващият оптимизъм около световния растеж. През последния месец магията обаче сякаш се изпари. Над 3 трлн. долара бяха заличени от стойността на световните акции от началото на януари. Индексът S&P 500 е на загуба от почти 5%, Nikkei от 14%, а индексът за развиващите се пазари MSCI загуби почти 9% от стойността си.

Инвеститори, които прибират печалби след такъв забележителен скок, не би трябвало да са изненада за никого. Но няколкото лоши икономически доклада, публикувани напоследък, едва ли са основание за паника. Трудно е да се намери убедителна икономическа причина защо един неочаквано слаб доклад за американското производство, например, за един ден да свали над 4% от цената на Nikkei. Много по- лесно е да се обяснят пазарните колебания като необходима корекция.

Цените винаги скачат насам-натам, но цената им рядко се определя от икономическата основа. В този случай би било грешка да си твърде оптимистичен. Икономистите са пословично зле в предсказването на внезапни повратни точки в световната икономика. Дори и да не продължаваше и в момента, спадът в цените на активите навреди на перспективите за растеж през тази година, особено на развиващите се пазари, където кредитните условия са по-строги, а чуждите капитали в по-малко изобилие. Показателно е и това, че цените на суровините също паднаха доста. Цената на желязната руда изгуби над 8% през януари.

В крайна сметка, обаче, дали мрачното настроение на инвеститорите не е прекалено? Шепа разочароващи данни не означава, че основното възстановяване на Америка е в застой. Китайската икономика се забавя, но шансовете за внезапен спад остават ниски. Въпреки че и останалите развиващи се пазари ще растат по-бавно през 2014-а, те не са се насочили към масов колапс. А се увеличават и шансовете паричната политика на Европа и Япония да донесе допълнителни облекчения. Световният растеж най-вероятно ще надмине миналогодишната си стойност от 3%. Засега ситуацията изглежда по-скоро като разклащане, отколкото като потъване.

Перспективите за икономиката на САЩ определено са най-важното основание за този извод. Тъй като Съединените щати са начело на глобалното възстановяване, системна слабост там би означавала, че перспективите пред световната икономика са мрачни. Но това не изглежда вероятно. Поредицата от слаби статистически данни за януари - от слаби производствени поръчки до слаби продажби на автомобили, може отчасти да се обясни с атмосферните условия. Америка преживя необичайно сурова зима и това разстрои икономическата активност. Затова може да се направи извод, че данните за януари, включително толкова важните данни за заетостта, могат да бъдат приети с известни уговорки.

Още повече, че няма причина да се очаква внезапен спад в потребителското харчене. “Счетоводните баланси” на американските домакинства са добри. Спадът на фондовия пазар е подкопал доверието на потребителите, но бягството на инвеститорите от риска понижи възвръщаемостта на правителствените облигации, което от своя страна трябва да намали лихвите по ипотеките. Фискалната политика също не е в застоя, в който се намираше през 2013-а. Всичко това сочи към стабилната възходяща тенденция при икономическия растеж в световен мащаб.

Ако анализът е правилен, настоящият пазарен песимизъм може да се окаже временен. Инвеститорите трябва да възвърнат спокойствието си, след като осъзнаят, че достигането на дъно не означава, че световната икономика е в рецесия. Тази прогноза е много по-добра от сценария, от който се страхуват пазарите. Но тя не е и нещо, което трябва да се случи задължително. Световната икономика все пак още е далеч от идеалното си състояние. Тя е твърде зависима от САЩ, все още изложена на риск заради Китай и все още и е необходима патерицата на облекчената монетарна политика. С други думи, световната икономика остава колеблива и само времето ще покаже дали сегашният път за възстановяване е правилен.

По материали на световни информационни източници, подготвени от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27