Богатите нации изнасят проблемите си. В осем поредни тримесечия напредналите икономики изнесоха повече стоки и услуги, отколкото внесоха. Това предполага, че като група те се радват на търсенето в света, повечето от което идва от нововъзникващите пазари. Тази стратегия на растеж е едновременно егоистична и саморазрушаваща.
Промяната спрямо годините преди икономическата криза от 2008-а г. е значителна. Между 2004-а и 2007-а членовете на ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие) имаха търговски дефицит от 1,23% от техния съвкупен БВП. През третото тримесечие на 2013-а, 34-те икономики имат излишък от 0,55% от БВП.
Егоистичността на тази стратегия е лесно да се види. Нетният експорт добавя към БВП. Така, когато тези икономики нарастват, създават илюзия за икономическа експанзия. И това трябва да е добре дошла новина за държавите, където вътрешното потребление и инвестициите все още бавно растат 6 години след финансовата криза през 2008-а година.
Тази стратегия обаче е в крайна сметка саморазрушаваща. Богатите държави не могат до безкрай да предават проблемите си на развиващите се икономики, когато купувачите трябва да плащат с валута, чиято цена, измерена през домашната валута, може изненадващо да скочи заради намаления на монетарните облекчения във Вашингтон.
Заемодатели и инвеститори, които правят възможно отпускането на повече от необходимите средства за нововъзникващите пазари, са винаги нестабилни приятели. Освен това възможностите на нововъзникващите икономики да плащат в момента е под натиск. Продажните цени на експортните компании от тези страни спадат или не нарастват достатъчно бързо заради скромното търсене от Запада.
Протичащите бури на нововъзникващите пазари ще ударят силно и развитите икономики. Удар по инвестициите в развиващите се страни ще направи нетния експорт на ОИСР още по-нисък. Ако юанът отслабне значително, ще намалее част от растежа, който Китай даваше на останалия свят, докато намалява излишъкът по текущата сметка от 10% от БВП през 2007-а до 2,5% миналата година.
Да изнасяш, без да компенсираш с внос, никога не е бил начинът за дългосрочен просперитет за богатия свят. Много скоро и дори без широко мащабни търговски войни, стратегията ще покаже, че най-вероятно е рецепта за фалит.
По материали на световни информационни източници, подготвени от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..