Противно на очакванията пазарите пренебрегнаха геополитическите рискове

Пазарите са безразлични към геополитическия риск през последните години, феномен, който се илюстрира от спокойния подход, който беше предприет при кризата в Украйна. За това има и разбираеми причини, но противно на очакванията инвеститорите които търсят понижение на пазара, най-вероятно ще останат разочаровани.

След само един ден на крайна изнервеност, пазарите почти нямаха проблем да приемат една голяма промяна в картата на Източна Европа. А анексирането на Крим не е единственото значимо развитие при кризата, което изненада доста експерти.

Ситуацията там сега изправя  Русия срещу Западна Европа и САЩ по начин, по-добре познат от времето на Студена война, отколкото в нашето съвремие. В Украйна битката е за доставките на енергийни продукти. Вътрешната социална и политическа обстановка далеч не е стабилна. Мнозина считат, че амбициите на Владимир Путин могат да се разширят и до други части на Украйна.

След първоначалните вълнения обаче пазарите оставиха настрани тези и предишни геополитически опасения независимо дали са свързани с Иран, Ирак, Северна Корея и Сирия. В момента пазарите са спокойни, независимо и от напрежението с правителството в Турция, бурната ситуация във Венецуела и проблемите на Тайланд, който се опитва да възстанови напълно социалното и политическото спокойствие.

Причините за спокойствието на пазарите са няколко. Първо, повечето от последните вълнения се появиха в страни, който са относително малки в икономическо отношение, измерено по традиционните икономически индикатори. Най-вече като относителен размер спрямо световната икономика, международни търговски връзки, ефекти върху финансовата мрежа и техническо явление върху пазарното позициониране.

Второ, без външна сила която да е икономически и политически достатъчно силна, за да наложи волята си над другите, пазарите са на мнение, че има спирачки във вътрешната мрежа във всяка една ситуация, които ограничават геополитическите рискове да се разпрострат.

Трето, след дълго продължилия икономически спад след световната финансова криза Северна Америка и Западна Европа бавно се подобряват. Дори и Япония вече се справя по-добре.

Четвърто, пазарът продължава да има непоколебима вяра в способността на централните банки да го изолират от по-слабите фундаменти, независимо дали са икономически, финансови или политически.

За финал, мощна доза от адаптивни очаквания и поведение играят ролята на допълнително подсилване. В края на краищата, пазарите харесват състоятелните и продължителни трендове и моделите на бързо изчезващи геополитически прекъсвания, които са печеливши за известно време.

Няма съмнение, че всичко това ще продължи, независимо как се развиват политическите кризи. Въпреки това са налице и някои фактори, чието засилване може да доведе до по-сериозни притеснения за пазарите.

Докато всеки геополитически шок беше малък сам за себе си, съвкупността от тях започва да засяга важна част от световната икономика. Малко, ако въобще има такива проблеми, могат да бъдат разрешени лесно. Междувременно лидерите от Европа и САЩ ще попаднат под нарастващ домашен натиск да действат по-силово във външната политика, което ще намали силата на естествените спирачки.

Институционална слабост. Не гледайте на световното сътрудничество като начин за намаляване на днешното геополитическо напрежение. Увредена от националните политики, ефективността на международните институции не успява да се справи с нарастващата сложност на проблемите.

Тази слабост дори може да започне да се разиграва сериозно в Украйна през следващите седмици. Единственото, което е необходимо, е груба териториална интервенция на Русия, която ще задейства сложни финансови и икономически санкции от Запад. Русия вероятно ще отговори като спре доставките на енергия за Западна Европа, а светът ще попадне в рецесия и наред с това - нова финансова нестабилност. Ситуация, която определено ще извади извън релси капиталовите пазари.

Въпреки че това е сериозен риск, не това е най-вероятният сценарий през следващите седмици. Вместо това ситуацията вероятно ще се стабилизира временно при ново геополитическо равновесие, въпреки че то ще е крехко, и при което ще се толерира анексирането на Крим и “легитимните интереси” на Русия  там. В същото време Русия ще се преструва, че държи на териториалната цялост на Украйна и подкрепя международната помощ за страната, докато защитава собствените си претенции.

Ако това наистина се случи, пазарите отново ще са реагирали доста спокойно на кризата в Крим. Те обаче трябва да се пазят от такова безразличие, което се базира на просто екстраполиране в миналото. Геополитическото напрежение в света постепенно нараства към повратна точка. Ако това продължи, лесно може да стане ясно, че много пазари не са дооценили геополитическия риск.


Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД по материали на световни информационни източници.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27