Три линии на защита ще пазят Япония от бремето на данъците

Ако историята е надежден пътеводител, то японската икономика би трябвало да  започне да изпитва трудности когато се повишат данъците върху продажбите, както стана днес, 1 април. Когато Япония за последно повиши налозите през 1997, потребителските разходи се сринаха. Трите линии на защита, които министър-председателят Шинзо Абе издига, са донякъде съмнително повторение на ситуацията.

Повишение на данъците върху потреблението от 5% на 8% може да доведе до загубата на 6 трилиона йени (58 милиарда долара) от икономиката. Това е равносилно на 1,2% от БВП. Допълнителен бюджет и възстановяване на корпоративни данъци обаче ще върне цялата сума на потребителите и производителите още през тази година. Това е първата защитна линия. Правителствена комисия също се очаква да препоръча постоянно намаление на корпоративния данък в страната, който е 36%.

Втората линия на защита е набързо нахвърлена, но нейните очертания започват да придобиват форма. На 28 март Абе идентифицира специални зони, където регулациите за земята, труда и производството ще бъдат по-благосклонни към бизнеса. Ще минат обаче няколко години преди да стане ясен пълния размер на дерегулацията. Междувременно премиерът ще разчита на капиталовия пазар, който прие миналата година неговата стратегия за растежа и сега му дава ползите от съмнението. Съживяване на японските акции е ключов момент за задържането на оптимизма сред потребителите и компаниите.

Ако икономическите данни от второто тримесечие покажат нарастващ песимизъм сред потребителите и инвеститорите, ще се наложи активирането на третата защитна линия. Тя е Централната банка. Ако целта на ЯЦБ за инфлация от 2% се отдалечи още по-напред в бъдещето, тя ще бъде принудена да разшири още огромната си програма за покупки на активи.

Би било сладка ирония, ако Централната банка, която беше осмивана в миналото за недостатъчните действия срещу дефлацията демонстрира сега по-голяма решителност от американските и европейските си колеги. Ако инвестициите и растежът на заплатите се съживи, Абе ще може да повиши данъците върху продажбите още веднъж през следващата година до 10%, каквито са и плановете, показвайки по този начин ангажимента си към фискалната консолидация. Междувременно защитните механизми на държавата означават, че Япония е малко вероятно да пострада от повторение на болезнената си икономическа история.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27