Активността в сектора на услугите на Китай продължава да се подобрява през третия месец на годината с относително сдържано темпо, въпреки противоречивите проучвания на официалната китайска статистика и на банката HSBC.
Индексът PMI, измерващ активността в непромишления сектор на Китай се понижи през март до 54,5 пункта от 55,0 пункта през февруари, показва проучване на официалната китайска статистика CFLP (China Federation of Logistics and Purchasing).
Този индекс измерва активността в съответния бизнес сектор, като показания над 50 сигнализират за експанзия, докато нива на индекса под 50 пункта предполагат свиване (спад).
Добър скок до 51,7 пункта през март от 48,3 пункта през предходния месец регистрира компонентата на PMI индекса за новите експортни поръчки, но общияt индекс на новите поръчки се понижава до 50,8 пункта от 51,4 пункта, което е пореден знак за слабост във вътрешното потребление в Китай. Индексът на работната заетост в китайския сектор на услугите също бележи подобрение през март до 51,4 пункта от 50,9 пункта през февруари.
Индексът PMI на активността в китайския сектор на услугите, определян от британската банка HSBC, от своя страна се повиши през март до 51,9 пункта от 51,0 пункта през предходния месец. Въпреки това подобрение, общият PMI индекс на бизнес активността в Китай се влоши през март до 49,3 пункта от 49,8 пункта през февруари, оставяйки за втори пореден месец под важното ниво от 50 пункта, което е пореден сигнал за влошаване на китайския икономически растеж от началото на годината.
Главният икономист на китайския клон на HSBC Хонгбин Кю посочи, че днешното PMI проучване на услугите предполага сдържано подобрение на бизнес активност през март при ускоряване на експанзията в работната заетост. Но той подчерта, че в комбинация с доста слабия PMI индекс в промишлената сфера (спад през март до 8-месечно дъно от 48,0 пункта), общата бизнес активност в Китай потвърждава за отслабване на втората по сила световна икономика, което оказва негативно влияние върху китайския пазар на труда. Според него властите в Пекин трябва да предприемат фини настройки на паричната и лихвена политики и нови стимулиращи мерки, за да подкрепят слабия китайския икономически растеж.
Въпреки днешните противоречиви проучвания от Китай, борсите в Азия останаха в стабилна позиция, следвайки вчерашното поредно повишение на Уолстрийт, като повечето азиатските фондови пазари удариха 4-месечени върхове. Риск-апетитът на инвеститорите беше подкрепен както от серията добри икономически показатели от САЩ (ADP проучването през март за ръст на работната заетост в частния сектор с 191 хиляди нови работни места и солиден скок на промишлените поръчки през февруари), така и от информации, че Китай вече предприема стъпки, за да стимулира слабото икономическо представяне от началото на годината.
Основният индекс MSCI Emerging Markets Index, измерващ представянето на дружества в редица развиващи се страни от Азиатския и Тихоокеански региона, извън Япония, се повиши с 0,1% до нов 4-месечен връх и отчете ръст от 6% от неговото петседмично дъно от 20-ти март.
Японският индекс Nikkei се повиши с 0,84% до триседмичен връх от 15071,88 пункта, подкрепен и от подновеното понижение на японската йена, индексът Hang Seng се повиши с 0,17%, а австралийският индекс ASX 200 с 0,12%. Южнокорейският индекс Kospi приключи днешната търговия с понижение от 0,18%, но след като по-рано през деня удари тримесечен връх. Китайският индекс Shanghai Composite обаче приключи днешната търговия с понижение от 0,74%.
Вчерашната серия добри икономически данни от САЩ задълбочиха възходящото движение на пазарите на акции на Уолстрийт, като широкият индекс S&P500 затвори с повишение от 0,29% до 1890,90 пункта, след като по-рано през деня удари нов рекорден исторически връх от 1893,17 пункта. Индексът на "сините чипове" DJIA се повиши с 0,24% до 16573,0 пункта, след като по-рано през деня докосна, но не успя да превземе рекордния връх от 31-ви декември от 16588,25 пункта (удари дневен връх от 16588,19 пункта).
Технологичният индекс Nasdaq затвори с повишение от 0,2% до 4276,46 пункта, покачвайки за кратко до 4286,085 пункта, но все още под 14-годишния връх от 6-и март около 4371,706 пункта.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..