Европейските фондови борси отварят на позитивна територия 9-а поредна сесия на търговия и са на път да регистрират повишение за трета поредна седмица с оглед инвеститорския риск-апетит в глобален план преди днешния важен доклад за американската работна заетост и нивото на безработица през март (от 15:30 ч.).
Вчера европейските пазари на акции бяха първоначално леко разочаровани от решението на ЕЦБ да не прибегне до понижение на лихвите в опит да се справи с процеса на дезинфлация в еврозоната. Но сигналите от шефа на банката Марио Драги, че ЕЦБ е започнала да обсъжда възможността за евентуално стартиране на по-късен етап на програма за "количествени улеснения" (покупки на финансови активи от търговските банки), подобна на стимулиращите мерки на Фед и на Японската централна банка, доведе до пореден позитивен финал на търговията на акции в Европа.
В началото на днешната търговия общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,15%, бележейки подобрение за 9-а поредна сесия на търговия, немският индекс Dax се повишава с 0,19%, френският индекс CAC40 с 0,11%, а британският индекс FTSE100 се повишава с 0,36%.
Европейският риск-апетит изглежда подкрепен и от вчерашните рекордни исторически върхове на основните фондови индекси на Уолстрийт, въпреки че в края на американската търговия имаше прибиране на печалби. Индексът DJIA успя да удари нов исторически връх от 16572,55 пункта (над бившия връх от 31-ви декември), преди да затвори без промяна на ниво от 16572,55 пункта, докато широкият индекс S&P500 приключи търговията с понижение от 0,11% до 1888,77 пункта, но след като по-рано през деня се "поздрави" с пореден рекорден исторически връх от 1893,17 пункта. Слабо представяне отбеляза единствено технологичният индекс Nasdaq, регистрирайки спад от 0,91% до 4237,74 пункта, като по този начин се отдалечи с близо 90 пункта от неговия 14-годишен връх от 6-и март около 4371,706 пункта.
Въпреки днешния пореден позитивен старт на европейските борси, търговията е сравнително предпазливи, тъй като инвеститорите са в очакване на важния доклад за заетостта в САЩ през март. Средните прогнози на финансовите пазари са за ръст на американската неселскостопанска работна заетост с около 200 хиляди и понижение на нивото на безработица обратно към януарското многогодишно дъно от 6,6%, след като през февруари безработицата се повиши до 6,7%.
Ако докладът за заетостта потвърди прогнозите (или дори се окаже по-добър?), това може да подсили риск-апетита в глобален план на фона и на сигналите от шефа на Фед Джанет Йелън по-рано през седмицата, че вероятно ще се наложи запазване на прекалено стимулиращата парична и лихвена политика за още известно време.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..