Европейските пазари на акции бележат спад в началото на днешната търговия като реакция на задълбочаващата се руско-украинска криза след вчерашното решение на Русия да стартира нови "военни учения" в близост до границата с Украйна.
Подновеното от вчера насам напрежение на глобалните финансови пазари е факт въпреки редица позитивни икономически данни от двете страни на Океана в последно време (повишението на бизнес активността в еврозоната до близо тригодишен връх, вчерашния изненадващ ръст на Ifo индекса за бизнес климата в Германия през април и солидния скок на промишлените поръчки за стоки с дълготрайна употреба в САЩ през март) и въпреки серията по-добри от прогнозите финансови резултати на водещи американски компании за първото тримесечие на годината (компании като Apple, Facebook, General Motors, Caterpillar).
Рязкото повишение на геополитическото напрежение между Украйна и Русия обаче парира завърналия се по-рано през седмицата риск-апетит на пазарите на акции в Европа, тъй като се засилват опасенията за скорошно налагане на по-тежки икономически санкции на Запада срещу Москва, което би се отрази негативно не само на руската икономика, но и на все още крехкото и нестабилно икономически възстановяване на Стария Континент и в частност в еврозоната.
Общият европейски фондов индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,51%, немският индекс DAX губи 0,79% от стойността си, френският индекс CAC40 се понижава с 0,4%, а британският FTSE100 - с 0,30%.
Новината за подновените руски военни учения близо до границата с Украйна ограничи и вчерашното първоначално добро възходящо движение на пазара на акции на Уолстрийт. Индексът на "сините чипове" DJIA затвори без промяна спрямо нивото от сряда около 16501,65 пункта, докато широкият индекс S&P500 се повиши с 0,17% до 1878,61 пункта, но след като по-рано през вчерашната търговия успя да достигне връх от 1885 пункта - най-високо ниво от 4-ти април насам, денят в който индексът удари рекорден исторически връх от 1897,28 пункта.
Само технологичният индекс Nasdaq успя да отчете по-добро повишение от 0,52% към 4148,34 пункта благодарение на солиден ръст от 8,2% на акциите на технологичния гигант Apple Inc. Въпреки това повишение, индексът Nasdaq не успя да затвори над важната техническа зона на съпротива около 4158 пункта - 50%-на корекция на целия негов солиден спад от 14-годишния връх от 6-и март около 4371,706 пункта до дъното от 15-и април към 3946,028 пункта.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..